Украйна поиска от европейските страни "допълнителен заем от 2 милиарда евро", сумата, която Русия иска тя да изплати до края на октомври, за да бъдат възобновено газовите доставки, съобщи Европейската комисия.
"Искането ще бъде обсъдено на консултации с МВФ и украинските власти", заяви говорителят на комисията Саймън О`Конър. В Брюксел продължава срещата ЕС-Украйна-Русия за гарантиране на газовите доставки за Украйна и Европа тази зима. Комисията "ще направи предложение на ЕП и на Съвета", който представлява страните членки, въз основа на тази оценка. "Тя остава много ангажирана в подкрепата си за Украйна", допълни О`Конър.
С помощта на ЕС Киев и Москва обсъждат в момента "междинно споразумение", което предвижда изплащането от Украйна на неплатени дългове на стойност 3,1 млрд. долара към руския газов гигант "Газпром". От тях 2 млрд. долара трябва да бъдат изплатени до края на октомври. Това споразумение е в центъра на тристранната среща между еврокосаря по енергетиката Гюнтер Йотингер и министрите на енергетиката на Русия и Украйна Александър Новак и Юри Продан, която започна днес по обяд в Брюксел. /АФП, БГНЕС