Японската агенция за космически изследвания (ДЖАКСА) и нейният американски омолог НАСА публикуваха първите изображения, предоставени от спътника GPM (Global Precipitation Measurement- Глобално измерване на валежите), изведен в орбита на 28 февруари тази година, предаде Франс прес.
Първата публикувана снимка е в резултат на измервания от 10 март в 22. 39 ч местно време (13 39 ч по Гринуич) над Японско море и изобразява в 3Д формат силата на валежите, предизвикани от значителна депресия.
Спътникът GPM продължава да е във фаза на проверка и тестове. Той е в центъра на обширен международен проект, в който участват НАСА, ДЖАКСА и няколко индийски и европейски научни
организации.
GPM беше изстрелян на 28 февруари от космическия център „Танегашима“ в южната част на Япония. 6,5-метровият сателит с тегло 4 тона, който е съвместен проект на американската и японската космически агенции, ще картографира от 407 км височина глобалното количество на валежите на всеки три часа.
„С изстрелването на спътника правим огромна крачка напред към подсигуряването на света с безпрецедентна картина на валежите от дъжд и сняг на планетата. Сателитът GPM ще ни помогне да разберем по-добре постоянно променящия се климат на Земята, да прогнозираме по-успешно екстремни климатични прояви като наводнения и за по-доброто управление на водните ресурси“, заяви по повод на изстрелването му директорът на НАСА Чарлз Болдън.
Япония е похарчила 25,6 милиарда йени (25 милиона долара) за проекта. Приносът на НАСА е на стойност 93 милиарда йени.