Иранката, осъдена на 1 г. заради опит да посети мъжки волейболен мач, обяви гладна стачка в затвора.
25-годишната Гончех Гавами е арестувана от ислямската нравствена полиция в Техеран на 20 юни т.г. Повод за това е опитът й да посети волейболния мач между мъжките национални отбори на Иран и Италия. Като по зла ирония, Гавами е задържана край стадион "Свобода", където се играе мачът.
Няколко дни по-късно младата иранка е пусната. Скоро обаче отново я арестуват, формално по друг повод. Заради "непристойното" й поведение, което е в разрез с ислямските порядки в страната, през миналия месец Гавами бе осъдена на 1 г. затвор. При това, съдът не уточни въз основа на какво обвинение се издава присъдата.
Сега Гавами, която има иранско и британско гражданство, е обявила гладна стачка в знак на протест срещу присъдата си. "Сестра ми обяви гладна стачка в събота. Не консумира никаква твърда храна и не поема никакви течности", е заявил пред АФП брат й Иман Гавами./БГНЕС