Кулата на Давид. Така се нарича извисяващия се 45-етажен небостъргач в центъра на столицата на Венецуела Каракас. Днес изоставената сграда се е превърнала в паметник на осакатилата страната банкова криза и на бедността, с която се бори по-голяма част от населението на града.
Недовършената кула беше изоставена преди почти 20 години, след смъртта на предприемача, който започна да я строи, през 1994 г. Заради последвалата банкова криза, строителството на обекта така и не беше възобновено. И въпреки, че сградата беше забравена от своите инвеститори, тя беше преоткрита от все по-обедняващото население на Каракас, градът в който близо 70% от населението живее в гета.
През последните 8 години, тя бавно и полека започна да се заселва с хора, които създадоха собствено общество, което да управлява сградата и да я направи пригодна за живеене. Официално през 2012 г. там живеят 750 семейства. Вероятно техният брой през следващите две години се е увеличил поне с една трета. Днес сградата има собствена инфраструктура и живее самостоятелен икономически живот – обитателите й събират пари, с които осигуряват наличието на електричество и течаща вода, оборудвали са се със собствени работещи магазини, с църква и дори с фитнес зала, разположени в най-различни части на 45-етажния небостъргач.
Въпреки че някои хора се опасяват, че сградата служи като явка на убийци и наркодилъри, очевидно за част от бедното население на Каракас, тя се оказва и последен пристан да намерят свой дом и да наредят живота си. Снимките говорят сами за себе си…
45-етажната Кула на Давид се извисява в центъра на Каракас. Това, което трябваше да е третия по височина небостъргач във Венецуела, сега е най-голямото вертикално гето в света.
По-възрастните и хората с физически проблеми живеят на по-ниските етажи, докато по-младите и здрави индивиди са окупирали високите етажи. 45-етажната сграда няма асансьори. Общите части, като стърбищата например, са боядисани в ярки цветове за да придадат по-уютна атмосфера.
Дупки в стената, подобни на тази, служат като естествени климатици. Средната годишна температура в Каракас достига 28 градуса по Целзии.
Всяко семейство маркира територията си с подръчни материали каквито могат да си позволят. В този апартамент тапетите са направени от вестници.
Обитаталите са си направили дори общ фитнес на покрива на кулата, като тежестите са сглобени от неизползвано оборудване за асансьори.
Сградата се е обзавела с различни видове магазини, като хранителни стоки, зарзаватчийница, домакински принадрежности и др.