Наскоро публикувано проучване на учени от Института "Франсис Крик" в Лондон и Университета "Джон Мурс" в Ливърпул разкрива генетична връзка между културите на древен Египет и Месопотамия, като се оказва, че тези две цивилизации са били много по-близки, от колкото досега се считаше.
Изследователите секвенират цели геноми от зъбите на много добре запазен скелет, намерен в запечатан погребален съд в египетска гробница, датираща отпреди 4495-4480 години.
Осемдесет процента от генома показват връзки със Северна Африка и региона около Египет. Но останалите двадесет имат връзки с района в Близкия изток между реките Тигър и Ефрат, където процъфтява месопотамската цивилизация.
"Находката е изключително значима, защото е първото пряко доказателство за това, което досега винаги се е загатвало в предишни изследователски трудове", казва Даниел Антоан, куратор в Британския музей.
По-ранни археологически данни показват търговски връзки между Египет и Месопотамия, както и сходства в техниките за изработка на керамика и системите за писане с изображения. Докато сходствата в зъбните структури подсказваха за възможни родови връзки, новото изследване изяснява генетичните връзки.
"Река Нил вероятно е действала като древна супермагистрала, улесняваща движението не само на култури и идеи, но и на хора", казва Антоан, който не е участвал в проучването.
Скелетът е открит в египетски погребален комплекс в археологическия обект Нуайрат, в камера, издълбана в скалист склон. Останките на човека са запазени в много добро състояние, именно заради местоположението на гроба.
Анализът на скелета показва, че той е принадлежал на мъж, който вероятно е починал на около 60 години и е имал тъмна кожа, кафяви очи и коса. Предполага се, че е е работил като грънчар. Изследването разкрива още, че е имал артрит, казва съавторът и биоархеолог Джоел Айриш от Университета "Джон Мурс".
Мъжът е живял непосредствено преди или близо до началото на Старото царство на Древен Египет, когато Горен и Долен Египет са обединени в една държава, което води до период на относителна политическа стабилност и културни нововъведения - включително построяването на пирамидите в Гиза.
Приблизително по същото време в Месопотамия се утвърждават шумерските градове-държави и се появява клинописната система.
Изследователите твърдят, че е необходим анализ на други древни ДНК проби, за да се получи по-ясна представа за степента и времето на придвижване между двата културни центъра.