Шарапова няма да може да представи Русия на Олимпиадата в Рио и няма да участва в турнири от Големия шлем скоро. Проблемите й в близко бъдеще обаче са маловажни, ако ги сравним с последствията за кариерата й изобщо.
Мария беше хваната да употребява мелдоний по време на Australian Open 2016, така че наказанието й важи до края на Australian Open 2018. Но когато то изтече, ще има ли смисъл рускинята да се връща към тениса изобщо?
Мария Шарапова, която на 17-годишна възраст спечели Уимбълдън, започва да взима субстанцията година по-късно. Тогава тенисистката страда от настинка, проблеми със сливиците и болки в горната част на корема. Баща й я води при д-р Анатоли Скални, специалист диагностицик.
Д-р Скални детайлно проучва семейната история на Шарапова по отношение на здравословното състояние и открва болни от диабет тип II и роднини със сърдечни проблеми. Консултира с множество специалисти и впоследствие прави специален режим на тенисистката, който включвал употребата на Милдронат.
Мелдоний, известен също като Милдронат, е фармацевтичният продукт, който по всяка вероятност ще сложи край успешната кариера на една от най-популярните тенисистки в световен мащаб. Създаден е през 1970 година от Иварс Калвинш и произвеждан главно от фармацевтичната компания Grindeks, но и от други компании. Разпространява се в Източна Европа като лекарство за исхемия.
Веществото се използва за увеличаване на капацитета на приемане на кислород, при усложнения с дишането или за да подобри работата на сърцето. Възможно ли е тогава спортист да употребява мелдоний през 2015 г., а през 2016 г. субстанцията да е още в организма му? По-скоро да, но това не важи за случая на Шарапова, която си призна, че е употребявала мелдоний и през тази година.
Рускинята твърдеше, че го използва по здравословни причини, но това се оказва лъжа. Според независима комисия на ITF от трима души,
Доказано през 2013 г. тя спира да се консултира с доктора, който й преписва субстанцията, защото решава да прекрати професионалните си взаимоотношения с него. Тя обаче продължава да взима 3 от предписаните й от него 30 лекарства, като скрива този факт от новите си лекари. Медикаментите, които Шарапова вече на своя глава взима са – Магнерот, Рибоксин и Mилдронат.
Според комисията на ITF, дори през 2006 г., когато Шарапова започва да взима мелдоний, да е имало причина да го прави, такава не е имало през 2016 г.
„Не смятам, че е задължение да описвам всеки медикамент, който взимам, ако съм го направила веднъж за една седмица“, казва тенисистката пред комисията.
Истината е, че на Уимбълдън през 2015 г. рускинята е употребявала Милдронат 6 пъти за 7 дни, а на Australian Open 2016 г. го е взела 5 пъти за една седмица. Освен това е взимала витамин С, Омега 3, Биофенак, Волтарен, Мелатонин и др. обаче в почти всички случаи е описвала само 2 от веществата вместо всички.
В последните три години Мария Шарапова умишлено е криела от треньора си, физиотерапевта си, диетолога си и всеки медицински съветник, до когото би могла да се допита, че употребява мелдоний.
Разбира се, има документиран случай, в който тенисистката се допитва до представител на WTA за други много по-безобидни лекарства: „Здравей, Катлийн. Докторът ми предписа един спрей за проблемите ми със синуса. Искам да се уверя, че мога да го ползвам?“, гласи
По време на изслушването, мениджърът на Шарапова Макс Айзенбад, който е вицепрезидент на IMG – водеща спортна агенция – е поел цялата вина и нарича всичко „административна грешка на него и екипа му“. Твърденията му обаче не са обосновани, а доказват едно – че дори близки хора от екипа на Шарапова не са напълно запознати с това какви медикаменти употребява тенисистката.
На 11 май той дава нови показания, в които твърди, че винаги досега си е принтирал листа със забранените вещества и когато е ходил на ваканция през лятото, ги е чел, но през 2015 г. се развежда с жена си и затова не го е прави.
В крайна сметка, се оказва, че Айзенбад освен че не е прочел списъка със забранени вещества, той изобщо не би могъл да го разбере и въобще не знае как точно работи. Според ITF Шарапова е помолила Макс Айзенбад да поеме вината, но показанията, които той дава, почти нямат стойност.
Съдебното решение дава много въпроси, на които всеки трябва да си отговори сам. Дава и много отговори, които всеки трябва да интерпретира сам. Но най-важното е, че ни дава истината. А тя е, че Мария Шарапова е измамила и сега трябва да понесе отговорност за действията си.