Митът за Трюмерфрау – „жените от развалините“, които възстановиха Германия след ВСВ

| от |

Статуите из цяла Германия често имат един общ много повтарящ се мотив: Жена, с чук в ръка, с увита в кърпа коса, която гледа решително в далечината. Тези статуи са паметници на т. нар. Trümmerfrau („жена от развалините“), която е почитана в германската история заради помощта си при възстановяването на страната след Втората световна война.

В началото на войната германците хвърлят бомби върху Великобритания в атака, която става известна като „Блиц“. В края на войната съюзниците на свой ред се отплащат в натура, като хвърлиха тонове бомби върху германските градове, като събарят много сгради до развалини.

През май 1945 г. се изчислява, че германските градове на този етап са под 400 милиона кубически метра отломки. Ако натрупаме толкова отломки върху десет футболни игрища, купчината ще бъде на същата височина като Монблан – връх, който е постоянно покрит със сняг.

Само в Хамбург 50% от жилищата са напълно разрушени. Само 25% оцеляват от войната без щети. Така в дните след края на боевете градът трябва да намери някакъв начин да премахне 43 милиона кубически метра отломки.

През 2005 г., когато германският канцлер Хелмут Кол посвещава статуя на Трюмерфрау, той казва, че с нея „възпоменава големия брой жени, които доброволно са разчистили руините“. Оттогава образът на тези жени, който символизира възстановяването на Германия от руините, се умножава из германските публични пространства.

Trümmerfrau Dresden 1

Но историците сега се противопоставят на тази идея. Леони Требър нарича историята за Трюмерфрау „легенда“. Не само, че не са особено голям брой жените, които участват в разчистването на отломките – тези, които помогнаха, не са там доброволно.

Требер започва изследванията си за Trümmerfrau през 2005 г. – тя пише докторска степен в университета Дуйсбург-Есен именно за тях. Преди това темата не е изучавана академично. Наскоро тя публикува и книга, базирана на нейното изследване, наречена „Митът за Trümmerfrauen“.

Според Требър ролята, която жените играят при разчистването на всички тези развалини, е незначителна. В Берлин 60 000 жени работят тази дейност, но това е по-малко от 5% от женското население на града.

И не само жените не са помогнали доброволно за възстановяването; мъжете също не са участвали самосиндикално. Защото не се смята за достойно да се помага за възстановяването. Дори напротив, тази дейност се счита за наказание.

Причината за това се крие във факта, че нацистката партия принуждава войници, Хитлеровата младеж, военнопленници и затворници от концлагерите да чистят отломките в Берлин по време на войната. След войната властите започват да използват военнопленници и бивши членове на нацистката партия. Едва когато напредъкът е недостатъчно бърз при използването на тези работници, страната се обръща за помощ към населението. На Запад помощта е доброволна, но в окупираната от СССР територия населението е принудено да помогне.

Берлин насърчава участието, като предоставя на Trümmerfrauen втората най-висока категория карти за хранителни дажби. Също така се показват изображения на усмихнати жени, весело влачещи камъни и тухли. Образът се повтаря толкова много пъти, че в крайна сметка се вкоренява в германското колективно съзнание.

Тази кампания първоначално работи само в Източна Германия, където идеалът на Trümmerfrau се превръща в модел за подражание за жени, които търсят традиционна мъжка работа. На Запад обаче изображението не съвпада с консервативните възгледи за ролята на жената.

През 80-те години образът на Trümmerfrau се завръща в Западна Германия, този път като един от героите на германската реконструкция, когато политиците спорят за осигуряване на обезщетения за жени, родени преди 1921 г.

Оттогава образът на безкористната германка, която с удоволствие се труди да възстанови родината си, е неоспорим в очите на германската общественост.

Требер е съгласна, че тези жени добродетелки са съществували. Просто те са в малцинството.

 
 
Коментарите са изключени за Митът за Трюмерфрау – „жените от развалините“, които възстановиха Германия след ВСВ

Повече информация Виж всички