Хирургът зад „трансплантацията на глава“ през 2017 г. сега ще трансплантира мозък

| от |

Хирург, който през 2017 година правеше планове да извърши трансплантация на глава (или може би е по-точно казано трансплантация на тяло?), сега твърди в редакционна статия, че трансплантациите на цял мозък вече са „технически осъществими“.

Неврохирургът Серджо Канаверо попада в заглавията от време на време, обикновено заради екстравагантни медицински твърдения. Освен няколко трансплантации на глава, извършени на животни, той дори твърди, че е оперирал хора – макар и мъртви – в медицинския университет в Харбин в Китай през 2017 г.

„Направих първата човешка трансплантация върху човешки трупове“, казва Канаверо пред The Telegraph. „Пълна смяна на главата между донори на органи в мозъчна смърт е следващият етап. И това е последната стъпка за официалната трансплантация на глава в случай на медицинско състояние, което е нелечимо.“

Подобни твърдения бяха посрещнати със скептицизъм от други невролози и медицински специалисти. Авторът и невролог Дийн Бърнет написа в The Guardian, че определянето на трансплантацията на глава като „успех“, както някои медии правят, е претенциозно.

„Наречете ме перфекционист, ако трябва, но аз искрено смятам, че всяка хирургична процедура, при която пациентите или субектите умират, преди дори да е започнала, наистина разтяга определението за „успех“ до точка на нетърпимост“, пише той, добавяйки, че може да има „прикрепени“ големи нерви и кръвоносни съдове между двата трупа, но това е далеч необходимото, което трябва да се постигне, за да е извършена трансплантация на глава успешно.

„Можете да заварите с електрожен две половини на различни коли и да го наречете успех, ако искате“, добави той, „но ако в момента, в който завъртите ключа, цялото нещо гръмне, на повечето хора ще им бъде трудно да нарекат работата ви успешна.“

През 2019 г. мъжът, който доброволно предложи да бъде първият получател на трансплантирано тяло, се оттегли от проекта, след като се влюби и му се роди дете. След оттеглянето на Валери Спиридонов – който има тежко заболяване на мускулите – Канаверо твърдеше, че има и други доброволци, които чакат своя шанс да се подложат на процедурата. Оттогава обаче не са се появявали гръмки твърдения за трансплантации на глави върху хора, плъхове или маймуни. Трябва ли тогава да приемем, че проектът е изоставен?

Bulgaria on Air

Спиридонов

Не точно. В нова статия Канаверо твърди, че развитието на мозъчната трансплантация – вземане на здравия мозък на индивид и поставянето му в донорско тяло – е необходимо поради „недостъпността на технологии, които могат успешно да подмладят остаряло тяло“.

Канаверо пише в статията, че целта на „проекта ПЕРСЕЙ“ е да премести „стар мозък в младо имунокондиционирано тяло“ или в „безсъзнателен клонинг“, когато тази технология стане достъпна.

Като оставим настрана, че клонингите, отглеждани за биологични резервни части, са доста основна сюжетна точка в популярен в последно време научно-фантастичен роман, чието име няма да споменаваме, за да няма спойлери, до края на текста си Канаверо описва как точно би заходил към изпълнението на една мозъчна трансплантация. Част от решението би било да се трансплантира мозъкът, докато все още е в дебелата мембрана, която ги обгражда заедно с гръбначния мозък.

И двамата пациенти – реципиентът на тялото и донорът на тялото – ще бъдат трахеотомирани и вентилирани, докато са в изправено положение, преди да започне „скалпирането на главата надолу към орбиталните ръбове“.

Мозъците се сменят след отстраняване на горната част на черепа и нервите се сливат с помощта на полиетилен гликол, вещество, което се представя обещаващо във възстановяване на нервите след травма. Той отбелязва, че вариациите в диаметъра на черепните нерви и на двамата пациенти трябва да бъдат сканирани преди процедурата, освен в случай на клонинги.

„От само себе си се разбира, че [мозъчната трансплантация] е приемлива изключително при условие, че е последвана от бързо възстановяване на невронното предаване“, пише Канаверо. „Очаква се пациентът да излезе от индуцирана след трансплантация кома с вече налична или бързо възстановяваща се функция на черепните нерви.“

Въпреки че казва, че ще трябва да бъдат разработени нови инструменти за извършване на операцията, той твърди, че това е съвсем осъществимо.

„Противно на общоприетите впечатления, пълната мозъчна трансплантация е постижима, поне теоретично. Разбира се, ще са необходими по-нататъшни обширни проби, последвани от тестове с донори на органи в мозъчна смърт (както, например, бе направено наскоро при ксенотрансплантация (трансплантация на органи, клетки и тъкани от животински произход) на бъбрек)“, заключава той. „С подходящо финансиране една дългогодишна мечта може най-накрая да се сбъдне.“

 
 
Коментарите са изключени за Хирургът зад „трансплантацията на глава“ през 2017 г. сега ще трансплантира мозък

Повече информация Виж всички