Йохан Себастиан Бах се бие с учениците си и минава 450 км. пеша, за да слуша концерт

| от |

Йохан Себастиан Бах е навсякъде. Сватби? Бах. Къща с призраци? Бах. Църкви? Бах. Дори размазващи сола на електрическа китара? Пак Бах!

Бароковият композитор създава повече от 1100 произведения – от литургични неща за орган до светски кантати за оркестър, а идеите му за музикалната форма и хармония продължават да влияят на поколения музиканти.

Ето обаче някои факти, които може би не знаете за човекът, който стои зад толкова много популярни произведения.

Има известни разногласия относно кога всъщност е роден

Някои хора празнуват рождения ден на Бах на 21 март. Други пък – на 31 март. Правилната дата обаче още не е точно установена. Бах е роден в Тюрингия през 1685 г., когато германската държава все още спазва Юлианския календар. Днес използваме Григорианския календар, който измества датите с 11 дни. И докато повечето му биографи се спират на датата 31 март, изследователят Кристофър Волф е твърдо убеден, че е 21 март. „Вярно е, че животът му всъщност е бил с 11 дни по-дълъг, защото протестантска Германия приема Григорианския календар през 1700 г. – казва той – но това става със законовата уговорка, че всички дати преди 31 декември 1699 г. си остават както са.“

Той е в центъра на цяла музикална династия

Прадядото на Бах е бил пианист, дядо му е бил придворен музикант, баща му е бил цигулар, органист, придворен тромпетист и китарист, поне двама от чичовците му са били композитори, имал е петима братя – всички на име Йохан – и тримата, които са доживели до зряла възраст, са станали музиканти. Й. С. Бах собствено имал и 20 деца и от тези, които са доживели детска възраст, поне петима са станали професионални композитори. Според сина на Бах – Карл Филип Емануел Бах, „почвайки от Файт Бах, бащата-основател на фамилията, всички негови потомци до седмо коляно са се посветили на музикалната професия, само с няколко изключения.“

Той предприема страшно дълъг преход в името на музиката си

През 1705 г. 20-годишният Бах изминал 450 километра пеша от град Арнщат до Любек в Северна Германия, за да чуе концерт на влиятелния органист и композитор Дитрих Букстехуде, след което останал четири месеца, за да учи при него. Бах се надявал да наследи Букстехуде като органист на църквата „Света Мария“ в Любек, но едно от изискванията за получаване на длъжността било брак с една от дъщерите му. Композиторът отказал и се върнал отново пеша обратно вкъщи.

Той се бие с учениците си

Една от първите работи на Бах е като църковен органист в Арнщат. Когато се записва за тази служба обаче, никой не му казва, че трябва да преподава и на ученически хор и оркестър – отговорност, която той ненавижда. Бах, който не е човек, дето ще си спести някому нещо, един ден губи търпение към непохватния фаготист Йохан Гайерсбах и го нарича „zippelfagottist“, т.е. „фаготист-коза“. Това са страшно обидни думи и няколко дни по-късно Гайерсбах напада даскала си с бастун. Бах пък вади кинжал. Скандалът прераснал в истинско сбиване, което наложило двамата да бъдат разтървавани.

Той прекарва 30 дни в затвора за това, че е напуска работата си

Когато през 1708 г. Бах постъпва на работа като камерен музикант в двора на херцога на Саксония-Ваймар, той отново поема куп отговорности, за които не знае. Този път той приема всичко с лекота, вярвайки, че упоритата му работа ще доведе до повишението му в капелмайстор. Но след пет години висшият пост е поверен на сина на бившия капелмайстор… Бесен, Бах подава оставка и се присъединява към конкурентен двор. За отмъщение херцогът го вкарва в затвора за четири седмици. Бах прекарва времето си там в писане на прелюдии за орган.

Бранденбургските концерти са неуспешна кандидатура за работа

Около 1721 г. Бах е ръководител на придворната музика на принц Леополд от Анхалт-Кьотен. За съжаление композиторът не се разбира с новата съпруга на принца и започнал да си търси нова работа. За целта той полира няколко от идеите си и ги изпраща на потенциален работодател – Кристиан Лудвиг, маркграф на Бранденбург. Тази пратка, която включвала Бранденбургските концерти – днес считани за едни от най-важните оркестрови композиции на бароковата епоха – не успява обаче да му осигури позицията.

Бах написал е произведение, посветено на кафето

Бах очевидно е обичал кафето достатъчно, за да напише песен за него: „Schweigt stille, plaudert nicht“ („Бъди спокоен, спри да бъбриш“). Изпълнена през 1735 г. в Кафенето на Цимерман в Лайпциг, песента разказва за обсебена от напитката жена, чийто баща иска тя да спре да пие от нея. Дамата обаче се бунтува и пее тази строфа:

Ах! Колко сладко е кафето По-вкусно от хиляди целувки По-меко от мускатово вино. Кафе, трябва да пия кафе! И ако някой иска да ме поглези, Ах, тогава да ми донесе кафе като подарък!

 
 
Коментарите са изключени за Йохан Себастиан Бах се бие с учениците си и минава 450 км. пеша, за да слуша концерт