Операция "Кламер" - Как САЩ прибра над 1600 учени от нацистка Германия

Операция "Кламер" - Как САЩ прибра над 1600 учени от нацистка Германия
Снимка: Getty Images

По време на Втората световна война хиляди учени и инженери работят за германската военна машина. Те бързо попадат в полезрението на съюзниците. След края на войната САЩ, Великобритания, Франция и СССР успяват да привлекат стотици от най-големите умове на нацистка Германия.

В периода 1945-1955 г. американското разузнаване провежда тайна операция, останала в историята като операция "Кламер". В хода на акцията САЩ привлича стотици нацистки учени и инженери. Операцията е съвкупност от тайни сделки и морални компромиси в надпреварата за световна доминация.

Името на операцията произлиза от това, че всеки от "заловените" учени имал досие, а новата информация се добавяла с кламер към вече съществуващите файлове.

Към края на ВСВ американското военно разузнаване праща свои агенти в Германия. Целта е да бъдат събрани умове, от чиито знания може да се възползва САЩ. Тайната операция успява да изведе от Германия повече от 1600 специалисти в различни сфери и техните семейства. Част от учени са членове и симпатизанти на нацистката партия.

Нацистките учени, някои от които са извършили чудовищни престъпления, получават в САЩ нов живота, нова работа и дори нова самоличност. Може би най-емблематичното лице, привлечено в хода на операция "Кламер" е Вернер фон Браун. Той е създателят на ракетите Фау-1 и Фау-2, всяващи страх в съюзниците по време на ВСВ. В периода 1937-1945 г. фон Браун е директор на Германския център за ракетни изследвания в Пенемюнде.

Въпреки нацисткото си минало Вернер фон Браун се превръща в ключова фигура в американската космическа програма. През 1960 година става директор по разработката на операциите в центъра на НАСА. Той отговаря за разработката на Сатурн V - ракетата, използвана в програмата Аполо за пилотиран полет до Луната.

Снимка: iStock

Друга важна фигура е Хубертус Щругхолт. Въпреки участието му в експерименти с пленници в концлагера "Дахау", реномето му е изгладено в името на националната сигурност. Той се превръща в ключова фигура в медицинската програма на НАСА, разработвайки животоподдържащи системи и програми за обучение на астронавти.

Сред заловените при операция "Кламер" има още много немски учени, ракетни инженери, изследователи в медицината, химици, разработчици на ядрени и други оръжия, лекари, механици, математици и др. Пристигайки в Америка, много от тях са назначени като "Специални служители на военното министерство".

САЩ приема с отворени ръце тези хора, въпреки мрачното им минало заради новата геополитическа ситуация в света. "Студената война" е започнала, СССР също привлича немски учени, а САЩ не може да си позволи да изостане в тази надпревара.

Към операция "Кламер" не липсват и критики. Едни от най-видните критици са Алберт Айнщайн и Елинор Рузвелт. В свое писмо до президента Хари Труман, Айнщайн осъжда решението нацистките учени да бъдат доведени в САЩ. Той поставя въпроса дали приноса на учените към науката може да оправдае зверствата, извършени от тях по време на ВСВ.

Дори след краят на "Студената война", наследството на операция "Кламер" продължава да оказва влияние на политиката на САЩ.

Истории Техно

Споделяне
Харесва ми
Споделяне

Подобни

Ексклузивно

Последни

  • Истории
  • Техно
  • Операция "Кламер" - Как САЩ прибра над 1600 учени от нацистка Германия