Плановете на Ердоган за нова резиденция са сигнал за въвеждането на президентска система

| от |

Севги Акарчешме

Дванадесетият президент Реджеп Тайип Ердоган обяви във вторник решението си да се премести в спорния нов комплекс, който първоначално бе изграждан за премиера, макар възраженията за незаконния статут на строежа на комплекса да остават без отговор. Решението на Ердоган се смята за знак за де факто преминаване към президентска система на управление.

Ердоган, който говори на пресконференция на летище Есенбога в Анкара преди да замине за Азербайджан във вторник, каза, че ще се премести в новия комплекс, изграждан за премиера и неговата администрация, в Горски чифлик Ататюрк, който е защитена природна зона. Той добави, че ще остане в президентския дворец Чанкая, докато не завърши строежът на комплекса, а премиерът Ахмет Давутоглу и четиримата вицепремиери на Турция ще заемат мястото му там, след като той напусне историческия дворец Чанкая.

Дворецът Чанкая за първи път е бил използван от основателя и първия президент на Република Турция Мустафа Кемал Ататюрк. Дворецът се смята за символ на републиката след създаването й през 1923 г.

Професорът по политически науки Ерсин Калайджъоглу каза пред „Тудейс заман“ в сряда, че Ердоган вероятно иска да скъса всички връзки с миналото.

Това означава, че Ердоган не иска да бъде един от предишните обитатели на двореца Чанкая, каза Калайджъоглу и добави, че основният проблем не е скъсването на традицията, а преместването в незаконна сграда.

Новият комплекс е здание без лиценз, посочи той.

Калайджъоглу припомни, че по време на мандата на предишния президент Абдуллах Гюл в двореца Чанкая са били извършени масивни ремонти, заради което ще бъде проблем, ако дворецът Чанкая бъде напуснат изцяло.

Депутатът от опозиционната Партия на националистическото действие (ПНД) Юсуф Халачоглу заяви, че Ердоган „не е наясно с приемствеността и традициите в държавата“. Според Халачоглу дворецът Чанкая е познат по света като официалният офис на турския президент. Той посочи, че решението на Ердоган може да бъде обяснено само като арогантност и окачестви това решение като безпринципно. Според депутата от ПНД становището на Ердоган е пример за начина му на мислене – „мога да направя всичко, което поискам“.

Депутатът Хасип Каплан от прокюрдската Демократична партия на народите (ДПН) обаче отказва да свърже решението на Ердоган с желанието му за въвеждане на президентска система на управление. Според Каплан решението му да се премести е заради възникнала необходимост за това.

Масивната нова централа за премиера и администрацията му се изграждаше върху зелен участък на комплекса Горски чифлик Ататюрк. На 10 февруари Анкарският 5-и административен съд нареди преустановяване на всички строителни дейности в района тъй като той се смята за защитена зона от първа степен. Канцеларията на премиера обаче игнорира това решение и продължи със строителните работи.

Орхан Саръалтун, председател на Камарата на градските плановици, разказа пред „Тудейс заман“ за спорната юридическа история на новия комплекс. Тъй като изграждането на комплекса е започнало в район със статут на национала защитена зона, Камарата е завела дела срещу всички органи на властта, които са замесени в строежа.

Заведохме дело срещу министерството на културата и туризма и министерството на околната среда и градоустройството, но съдебният процес отне време заради политическа намеса, каза Саръалтун.

Според него заради факта, че няколко различни експертни екипи са били назначени за отговорни по делото правителството се е възползвало от минаващото време и строежът е продължил. Макар съдът да издаде решение за спиране на проекта, нито една институция не бе достатъчно силна да се заеме с прилагането на съдебното решение.

Саръалтун казва, че не е законно Ердоган да се мести в сграда, чието изграждане е било забранено от съда.

Оплаквайки се от недостатъчното отразяване в медиите Саръалтун каза, че реализирането на незаконен проект като този е щяло да бъде спряно навсякъде на Запад.

Ще оставим следа в историята, като вършим работата си, каза той, като добави, че правителството опитва да намали правомощията на Камарата да завежда дела, засягащи държавни проекти, в опит да накара да замълчи несъгласните.

Директорът на социологическата агенция Метропол професор Йозер Сенджар заяви, че решението на Ердоган не е изненадващо.

Той не бе в състояние да трансформира системата на управление в президентска, но ще действа като президент, коментира Сенджар.

Според него често употребяваното определение „нова Турция“ не е само „лозунг“. Той първо ще се тренира за прилагането на президентска система, а след това ще се захване с нея сериозно, ако събере необходимото мнозинство в парламента на следващите избори, добави Сенджар.

Хуршит Гюнеш от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) посочи, че преместването на Ердоган в сградата, която първоначално е била изградена за премиера, е косвено нарушение на конституцията.

Говорителят на НРП Халюк Коч посочи в сряда, че новият комплекс, в който Ердоган иска да се нанесе, е обявен за незаконен от съда.

Горски чифлик Ататюрк, често наричан „белият дроб на Анкара“, е обширен развлекателен комплекс, в който има зоологическа градина, няколко малки ферми, оранжерии, ресторанти, ферма за мляко и пивоварна.

БТА, със съкращения

 
 
Коментарите са изключени за Плановете на Ердоган за нова резиденция са сигнал за въвеждането на президентска система