Хората са склонни да се самоцензурират в социалните мрежи, ако другите не са съгласни с тях

| от |

В ерата на социалните медии изглежда, че всеки има мнение по темите на деня, което да сподели, пише Washignton Post. Според ново проучване на Pew Internet и American Life Project обаче в мрежите има много по-малко мнения, отколкото си мислим.

Изследователите са анкетирали 1800 пълнолетни американци за това колко склонни са били да изразяват мнението си по разкритията на бившия служител на американската Агенция за национална сигурност Едуард Сноудън за шпионските практики на правителството. Резултатите показват, че 86 процента от американците биха обсъдили въпроса в лични разговори, а само 42 на сто от потребителите на Facebook и Twitter биха публикували мнението си в социалните мрежи.

Изследването е установило още, че когато хората смятат, че мнението им ще бъде добре прието, са склонни да изразят становището си, но самата мисъл, че някои от последователите и приятелите им може да не е съгласен води до самоцензура. Колкото повече информация имат хората за броя и разнообразието на мнения в социалната мрежа, толкова по-малко желание имат да изкажат своя възглед, сочи проучването.
Авторите на проекта посочват, че тези резултати подкрепят с нови доказателства старата комуникационна теория за „спиралата на мълчанието“. Според нея хората, които усещат, че с мнението си се числят към малцинство, са по-малко склонни да говорят за него. Новото проучване показва, че дори не е нужно да се чувстват малцинство, а е достатъчно да усещат, че може да срещнат някаква степен на несъгласие в социалния си кръг.

С Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Хората са склонни да се самоцензурират в социалните мрежи, ако другите не са съгласни с тях