Колективната амнезия за Тянанмън

| от |

Иван Петров

Тази година се навършват 25 години от кървавите събития на площад Тянанмън в Пекин, но властите правят всичко възможно да заличат този ден от историята на страната и изглежда успяват.

Tiananmen - Flags

Месец преди годишнината от кръвопролитията, станали през пролетта на 1989, китайското правителство е твърдо решено никой да не повдигне въпроса какво точно става на 4ти юни 1989 г. Дисиденти и активисти биват хвърлени в така наречените „черни затвори“, а множество новинарски сайтове и услуги са блокирани.

HumanRightsWatch казва в свой доклад от миналата седмица: „Китайският президент Си Дзинпин, също като своите предшественици, е твърдо решен да контролира дискурса върху събитията на площад Тянанмън.“ И макар желанието на много активисти и дисиденти да се даде повече публичност на случилото се, изглежда властите са по-успешни в налагането на една общонародна амнезия. Едва 15% от студентите в Китай разпознават емблематичната снимка „TankMan”, показваща самотен протестиращ, който се мъчи да спре редица от танкове да навлязат в пощада, според новата книга на кореспондента на NPR Луиса Лим „Народната република на амнезията“

Tiananmen - Tank Man Original

„Образователната система и китайската машина за цензура са свършили толкова добре своята работа, премахвайки каквито и да било препратки към събитията от 1989 г., че много млади хора не са наясно с това, което се е случило, или имат само бледа представа за събитията.“ Това е мнението на Джеръми Голдкорн от Danwei. „Резултатът е, че много млади хора, които не си спомнят 1989 сега се нуждаят от доста голямо любопитство, за да търсят информация за събитията.“

Повечето услуги на Google, включително gmail, са вече блокирани в Китай, според данни от неправителствения сайт GreatFireWall.org, който следи кои сайтове са достъпни в страната. Google е достъпен през домейна си .hk (Хонг Конг), но властите затягат обръчът все повече и повече. Това се случва най-вероятно заради възможността, която Google предлага на своите потребители, да криптират търсенията си.

„Все още не е ясно дали това е временна стратегия или ще блокират услугите на Google напълно,“ се пише в съобщение на GreatFireWall. “Google е бил блокиран през последните 4 дни, а използването на всичките им услуги най-вероятно ще бъде силно затруднено и почти невъзможно в близкото бъдеще.“ Според тестовете на групата, достъпът до Instagram също е затруднен.

Tiananmen Square - Tank Man

Също като в предишните години, всяко споменаване на датата в социалните мрежи в Китай бива изтрито и цензурирано веднага. Търсенето на числата 6 и 4 заедно (един от начините на изписване на датата на китайски) е забранено, а Baidu не разрешава търсене с термините „4, стрелба“ или „25 години“. В китайската версия на Wikipedia, Baike, годината 1989 не съществува.

Изглежда властите са победили и голяма част от населението в Китай ще си остане в неведение за събитията отпреди 25 години. Когато AFP задава въпрос на 20-годишен студент от Пекинския университет (учениците на университета са движещата сила на протестите) относно събитията на 4ти Юни, той отговаря простичко: „Нямам и идея за какво ми говорите.“

 
 
Коментарите са изключени за Колективната амнезия за Тянанмън