Как да се справим с нарцисите, психопатите и макиавелците на работа

| от |

Случвало ли ви се е някой велик ваш колега да ви „дари“ със самохвалните си истории колко е невероятен? А предавал ли ви е някой иначе доверен съдружник, или може би са шушукали зад гърба ви хора, които досега сте имали за близки в офиса? Може би сте открили, че някой екипа ви всъщност системно си е присвоявал идеите ви?

Ако са ви се случвали такива или подобни сценарии, може би сте си имали работа с някои, за когото психолозите биха казали, че има „тъмна личност“. Тези хора имат по-висок резултат на тестовете за три социално негативни черти: нарцисизъм, психопатия и макиавелизъм.

Сега ще разгледаме по-отблизо тези антагонистични типове личности – и ще видим как да ги разобличим и да се справим с тях.

Николо Макиавели

Дефиниция на тъмните личности

Нарцисистите са най-познатият тип. Те не се срамуват да кажат на всички колко са важни: на работа може да намерите нарциса да се хвали с превъзходните си умения, въпреки че представянето му не е много по-добро от средностатистическото. Консервативните оценки на количеството на тези хора сред общото население е около 6,2%.

Докато едно такова поведение може да бъде досадно, то обикновено е по-поносимо от действията, които другите две тъмни черти могат да ни сервират.

Функционалните – което означава непрестъпници – психопати са особено обезпокоителни. Те са до 4% от общото население и нямат никакви притеснения да използват останалите 96% за собствена изгода. Силно антисоциалните, функционални психопати обикновено имат малко емпатия към другите като са по-загрижени да „получат своето“ с всички необходими средства. Те могат много бързо да отклоняват вината от себе си за сметка на другите, дори ако това означава да ги предават пред очите им и да лъжат най-безсрамно.

Но заради импулсивните си склонности те могат да лъжат и без особена причина. Ако чуете някой на работа да изрича лъжи, които изглежда не служат на никаква цел, може да сте се натъкнали на функционален психопат.

В офиса в началото един психопат може да изглежда очарователен. Но в крайна сметка най-вероятно ще забележите, че или започвате да поставяте под въпрос техните мотивации, или ставате жертва на тяхното поведение. Въпреки че те могат да бъдат по-трудни за идентифициране от нарцисите с непрекъснатото им самохвалство, именно поведението им в крайна сметка ги разкрива.

Макиавелците са най-разпространените сред тъмните личности – около 16% от населението. Те, разбира се, получават името си от италианския философ, дипломат, политик и историк от Ренесанса Николо Макиавели. По-малко досадни от нарцисите и по-малко психопатични от функционалните психопати, макиавелците са по-фини в преследването на своите цели. Подобно на лъвовете, те изглеждат добронамерени – но наблюдават плячката си отдалеч и това може да продължи дълго; тяхната скришност, търпение и тънка манипулация ги правят особено опасна мрачна личност.

В сравнение с ненужните лъжи на психопата, по-вероятно е да чуете макиавелиста в групата да казва малки невинни лъжи, които са стратегически предназначени да продължат бъдещата му програма. Например, може да ги чуете да ласкаят колега, за когото знаете, че ще получи голям бонус в близко бъдеще – макиавелистът може стратегически да полага основите, за да бъде поканен да им помогне да го похарчат.

Накратко, мишените на тъмните личности вероятно намират нарцисите за очевидно и дразнещо егоцентрични, но като цяло безобидни. Психопатите са по-малко очевидни в лошото си поведение, но техните прегрешения могат да бъдат доста тежки. Макиавелците са по-малко натрапчиви от нарцисите и техните действия вероятно не са толкова тежки, колкото на психопатите. В дългосрочен план обаче един макиавелист може да ви предаде неочаквано за своя собствена изгода.

Докато четете за тези тъмни черти и как се проявяват в отношенията между хората, някоя лампа може ви светне. Затова ето 5 съвета как да избегнете такива хора в живота си или как да минимизиране вредата им.

Психоаналитикът Уолтър К. Лангер описва Адолф Хитлер като „невротичен психопат“.

Не се поддавайте на първото впечатление

Тъмните личности са експерти в правенето на страхотно първо впечатление, привличайки ви с хумор и харизма. Така че, когато срещнете нов човек, внимавайте с привидната му привлекателност. Нарцисите, с тяхната склонност да говорят за себе си, са най-лесни за разпознаване.

За да идентифицирате другите, задавайте им въпроси за минали отношения с хората и слушайте внимателно за улики кой всъщност е този човек. Тъй като тъмните личности в крайна сметка почти винаги се разкриват, е по-малко вероятно те да имат дългогодишни приятелства – отсъствие, което най-вероятно ще обяснят, като обвинят другите.

Просто внимавайте да се откажете от потенциален нов приятел на работа въз основа само на първите впечатления.

Споделете собствения си (лош) опит

Когато се сблъскате с мрачна личност и резултатът е неприятен, може да се почувствате неудобно, че сте позволили да бъдете заблудени или манипулирани, или пък може да почувствате вина или ярост, или срам, когато наблюдавате отстрани как някой е манипулиран. В резултат на това може да не искате да говорите по темата. Но знайте, че тъмните личности се възползват от това нежелание, защото мълчанието ви помага да скриете „ядрото на тъмнината“ – чертите, които ги определят.

Така че, за да помогнете за разобличаването на тъмната личност и да предпазите другите от същата съдба, споделянето на опита ви, с необходимата доза дискретност, е от решаващо значение.

Говорете с шефа

Хората с тъмни личностни черти са добри във внимателното управление на впечатленията, които правят на хората с власт. Така че по време на работа можете да е добре да помогнете на шефа си да види по-ясно една тъмна личност.

Споделете своите преживявания и съмнения по неклюкарски начин, като например изразите загриженост относно инциденти на неучтивост, на които сте станали свидетели, или поискате съвет или насоки при работа с много самохвален колега, който може да отблъсква потенциални клиенти.

Може да помогне на шефа ви да види през фасадата на тези хора и да ви помогне да се справите с тях.

Оставете останалите да говорят с вас

От друга страна, не забравяйте сами да се вслушвате в другите. За да избегнете мрежата на манипулатор, докоснете се до мрежата на хората около вас, които имат връзка с въпросния човек. Вижте дали можете да съберете информация относно поведението му в дългосрочен план. Идеално би било да се възползвате от знанията на другите, без да се налага да учите по трудния начин.

Помнете, че не сте безсмъртен

Не подценявайте способността за машинации на една тъмната личност. Когато някой сподели лична история за предателство, внимавайте да не си помислите: „Това никога няма да ми се случи!“ Тъмните личности са експерти в манипулирането за собствен интерес, и може никога да не забележите, че са ви впримчили, докато не стане твърде късно. Погрешно е да се смятате за твърде умен или проницателен, че да ви подхлъзнат.

Докато прилагате тези съвети в живота си, внимавайте пък да не станете дървен философ. На всеки може да не му е ден… Вместо да диагностицирате приятели, партньори и колеги, съсредоточете се върху лошото поведение, на което лично сте свидетел, и реагирайте на действията – а не това, което смятате, че е в основата им; най-добре оставете основата на професионалистите.

Ако отговаряте за организация или екип, помислете за ясни насоки и начини за комуникация, за да се докладва всяко съмнително поведение на тези с антагонистични личностни черти.

 
 
Коментарите са изключени за Как да се справим с нарцисите, психопатите и макиавелците на работа

Повече информация Виж всички