Тайланд се бори с процъфтяващ черен пазар за фалшиви паспорти

| от |

С огромен приток на туристи и безсистемно прилагана законност Тайланд преживява бум на черния пазара за фалшиви документи. Именно в Тайланд двамата пътници, пътували с чужди паспорти в изчезналия малайзийски самолет, изглежда са успели да се сдобият с откраднатите лични документи, предаде Ройтерс. Тайландските власти се опитват да проследят хиляди изгубени и откраднати паспорти годишно. Известно е, че някои от документите се продават чрез престъпни групи на наркотрафиканти. За други се подозира, че отиват в ръцете на ислямски екстремисти.

src.adapt.480.low

Подправените паспорти и фалшивите документи за самоличност като цяло са огромен проблем в Тайланд, казва полицейският началник и директор на Интерпол в Тайланд, Апичарт Сурибооня. Понякога документите си продават самите собственици, за да покрият пътните си разходи, добави той.

Документите се предават на посредници – тайландци или чужденци, които работят с престъпни мрежи. Паспортът може да бъде променен, например с нова снимка, но понякога фалшивият притежател се надява да мине за истинския собственик, обясни Апичарт.

malaysia_airlines_mh370_09032014_840_532_100

В списъка на пътниците, огласен от авиокомпания „Malaysia airlines“, фигурират имената на двама европейци – австриецът Кристиан Козел и италианеца Луиджи Маралди, които не са били на борда. Паспортите и на двамата били откраднати, докато били на почивка на тайландския остров Пукет. Паспортите били използвани за покупката на билети от туристически агенции в курортния град Патая – до Пекин, а оттам – до Европа. Тайландски и чуждестранни следователи са разпитали днес служителите на една туристическа агенция. Няма доказателства, че изчезването на малайзийския самолет е свързано с двамата пасажери, пътували с откраднати паспорти.

Бизнесът с фалшиви документи в Тайланд процъфтява от години. Според тайландското външно министерство между януари 2012 и юни 2013 г. е било съобщено – както от чужденци, така и от тайландци – за над 60 000 липсващи или откраднати паспорта. Маралди съобщил през юни 2013 г., че паспортът му е откраднат, а за кражбата на паспорта на Козел било съобщен през март 2012 г., казаха от полицията на о. Пукет. Чужденците могат да спечелят 200 долара, като продадат паспорта си, а после го обявят за откраднат. Много изгубени или откраднати паспорти отиват у тайландци и други хора от Югоизточна Азия, които се опитват да емигрират в търсене на работа, посочи полицията.

Базата данни на Интерпол за откраднати и изгубени пътни документи съдържа 40 милиона досиета от 167 страни, но за съжаление системно я използват само шепа държави, въпреки, че тя е изключително рентабилна и на практика може да се ползва във всяка точка на света, каза на пресконференция миналия месец генералният секретар на Интерпол Робърт Ноубъл.

7-sg_nd47700

След като поне двама пътници с крадена идентичност се качват на самолета на „Malaysia airlines” от Куала Лумпур за Пекин, за нещастие те не са разкрити и задържани. Технология и база данни за всички откраднати документи в света се поддържа от Интерпол и е свободно достъпна за правителства, авиокомпании, хотели и всеки, имащ работа с пътуващите по света, пише вестник Irish Sun.

Трагедията е че всъщност никой, освен неколцина правителства, не се възползват от технологията.
Наблюдава се ръст на тенденцията възползващи се от глобализацията хора да вземат самоличността на спазващи законите граждани и така да избягват разкриване при планиране или извършване на престъпления и терористични действия.

За идентифицирането на престъпниците, използващи подправени документи, преди да преминат границата или да се качат на самолет, Интерпол разработи I-Checkit, позволяващо на частния сектор да проверява документи в базата данни, когато клиент купи билет за самолет, регистрира се в хотел или открие банкова сметка.

Разкритието за откраднатите паспорти във връзка с катастрофата на самолета на „Malaysia airlines“ изважда наяве обезпокоителен пропуск в сигурността на полетите, пише вестник „Индипендънт“. Изданието цитира международната полицейска служба Интерпол, която съобщи, че през миналата година са предприети над милиард пътувания със самолет, без да се направи проверка за откраднат паспорт, отправяйки остра критика към авиационната сигурност след злополуката със самолета на „Malaysia airlines“.

Интерпол потвърди вчера, че най-малко два откраднати паспорта, един италиански и един австрийски, са използвани от пътници на полет МН370, който в ранните часове на събота изчезна над Южнокитайско море на път за Пекин. Генералният секретар на международната полицейска служба Роналд Ноубъл предупреди, че ако не се вземат най-основни мерки при проверките на паспорти, това може да доведе „до нов 11 септември, нов 7 юли (атентатите в Лондон през 2005 г.), нов 11 март в Мадрид“.

Ноубъл изрази разочарованието си от това, че много малко от 190-те държави членки на Интерпол систематично проверяват базата данни, за да определят дали документи, използвани за пътуване със самолет, са фалшиви, отбелязва „Вашингтон пост“. Изданието цитира експерт по борба с тероризма от австралийски университет, според когото изглежда малко вероятно самолетът на „Malaysia airlines“ да е станал мишена на терористи.

Високопоставен американски служител от сферата на сигурността също посочва, че няма индикации за терористично нападение. „Само защото са изгубени, не значи, че пътниците са терористи“, заявява в тази връзка пред вестник „Лос Анджелис таймс“ служител на министерството на вътрешната сигурност на САЩ, цитиран от „Гардиън“.

malaysia-airlines

Разследването на случилото се с полета на „Malaysia airlines“ се очаква да също така да разпали дебата за подобряване на така наречената технология на черните кутии, за да могат по-добре да се засичат проблеми с полети, докато са още в развитие, посочва „Уолстрийт джърнъл“.

„Ню Йорк таймс“ отбелязва, че кораби и самолети от над половин дузина страни са се включили в операцията по издирване на изчезналия самолет.

 
 
Коментарите са изключени за Тайланд се бори с процъфтяващ черен пазар за фалшиви паспорти