Здравето не е алтернативно

| от chronicle.bg |

Някога да ви е хрумвало, че тялото е просто машина, която приютява душата в материалния свят? Не, не, спокойно. Няма да ви убеждавам в чудотворното действие на фотосинтезата, яденето на корени и прераждането от дъга в охлюв и обратно.

Езотериката е дълбок извор на фундаментални истини за живота и смъртта, но и зловонно блато, в което човек лесно може да потъне сред заблуждаващите водорасляци на всякакви бг-мами, СКАТ-овски псевдо лечители и „Чрез детокс и клизми към дълголетие и здраве до гроб“ школи.

И все пак, цялата критичност и скептицизъм на Земята не могат да оборят някои от принципите на древната наука за здравето Аюрведа. А именно значението на духовната хармония (еднакво валидно за древните индийски философи и съвременните мениджъри на гигантски корпорации), важността на фините закони на природата и тяхното влияние върху живота ни и въздействието, което правилното хранене, точният баланс между движение и покой и грижата за тялото оказват върху функционирането ни.

Аз съм човек, който изпитва дълбока страст към бонбургерите на KFC, пържените кюфтета и активното лежане на диван. Уви, виждам цената на този начин на живот буквално отпечатана върху тялото и лицето си – в сивкавия тен, в натежалите паласки, в лесното задъхване и синкавите кръгове под очите. Което пробуди интереса ми към аюрведическите принципи на хранене и живеене. Отвъд сложните думи като панчакарма и пурвакарма, аюрведическата наука има своя ясен смисъл, а именно: през грижата за тялото, се постига и грижата за психичното равновесие, без което се превръщаме в отпуснати, апатични и безмисловни машини, които бродят като духове из ежедневието си в търсене на не-е-ясно-какво.

Отвлечена в тази посока на мислите, попаднах на Аюрведа клиник – индийски център, впрочем първият в България, който съчетава лечение по системата Аюрведа с пречистване на организма, разкрасяване и подмладяване. Центърът се намира в Лъки хотел в Банско и дава възможност на гостите си да прекарат определен брой дни под непрекъснати грижи според изискванията на Аюрведа. Терапията включва лекарски прегледи и наблюдение, масажи с терапевтични масла и индийски билки, детоксикиращ чай и био храна, йога и разходки в планината.

Дозата скептицизъм, която не ми дава мира, когато стане дума за алтернативна медицина, бе стопена от присъствието на д-р Махеш Гарже – лицензиран индийски лекар с 14 години стаж. Което ще рече, че клиниката осигурява на своите посетители нещо повече от масажи с антицелулитен гел, замаскиран като древно индийско лекарство, а именно грижата на опитен медик и компетентна терапия.

В днешния свят на нестихваща динамика, която диша във врата ни дори в моменти, когато уж почиваме, а уж е ключовата дума, една седмица в Банско, в която имаме възможност да релаксираме качествено и да научим как да се чувстваме по-добре, не звучи никак лошо. Особено когато имаме шанса да черпим от мъдростта и ефекта на изпитани източни медицински методи без да се налага да ги прилагаме в кирпичена индийска колиба, а напротив – в луксозна обстановка. И не, опознаването на вътрешния ни свят не изключва комфорта на тялото.

Смятам да предизвикам себе си и да изкарам една седмица там, без KFC и пържени кюфтета. Ще ви кажа дали съм се върнала по-здрава и мъдра, но нещо ме кара да мисля, че отговорът ще е „да“.

 
 
Коментарите са изключени за Здравето не е алтернативно