Учебник срещу старост

| от |

6117442893_29145caf73_b

Умните хора живеят по-дълго. Това доказават статистическите данни от различни страни. И умните хора в света стават повече. По този начин, в света има тенденция за увеличаване на средната продължителност на живота на човека.

В икономически проспериращите страни хората вече живеят средно по 85 години. И всеки ден, тази цифра се увеличава, казва геронтологът Вячеслав Крутко пред Гласът на Русия.

– През миналия век е имало увеличение на продължителността на живота с почти наполовина в сравнение с началото на века. Главно поради факта, че човекът се е научил да се противопоставя на външната среда. Най-голям брой животи са спасили технологията за хлорирането на водата, откриването на ваксините, антибиотиците, както и развитието на медицината като цяло. През 60-80-те години в развитите страни, хората са се научили да съжителстват комфортно с външната среда. След това в развитите страни продължителността на живота е започнала се повишава със скорост от около 3 месеца на година.

Но това увеличение на човешкия живот не може да бъде безкрайно. Ресурсите организма имат граници, първоначално определени от природата. Експертите смятат, че тази граница е 110-120 години.

Но е важно не просто да се удължи човешкия живот, а неговата активна фаза. За да може периодът, който се нарича старост, да настъпва на 90-100 години, а не по-рано. С въвеждането на нови технологии това е възможно, смятат учените. По-специално, в Русия за перспективно направление се смята разработката на лекарства-активатори на теломеразата – ензим, който позволява на клетките бързо да се размножават, както и на средства, които могат да активират собствените стволови клетки на човека. Резултатите от експериментите върху мишки и плъхове са доста впечатляващи.

Но докато „хапчетата срещу старост” се тестват, учените са открили средство, което още днес може да гарантира по-дълъг живот с по-голяма яснота на ума и сила на тялото. Това е образованието. Вече е доказано, че колкото по-развит е умът на човек, толкова по-дълго живее той, съобщи директорът на Националния геронтологичен център Вячеслав Крутко:

Налице е ясна закономерност – по-умните и по-добре образованите хора живеят по-дълго. Това е илюстрирано с примери и статистически данни, например, в Санкт Петербург има квартал, в който някога са се заселили работниците на едно научно-промишлено обединение. Те не са по-богати от средното ниво на жителите на града, но ​​ почти всички са с добро висше образование. И по продължителност на живота те догонват населението на европейските страни.

Освен това, през последните десетилетия се появи тенденция: всяко следващо поколение е по умно от предишното. По-специално, авторите на теста за измерване на коефициента на интелигентност на всеки 10 години са принудени да усложняват въпросите и да повишат стандартите за средно ниво. Следователно всяко ново поколение ще живее по-дълго.

 
 
Коментарите са изключени за Учебник срещу старост