Телевизионните новини за климата са фокусирани основно върху бедствията

| от |

Телевизионните новини, отразяващи научни открития за глобалното затопляне, най-често са фокусирани върху бедствия като суша и наводнения – подход, който може да изкриви представите на зрителите и да подхрани сред тях преувеличени песимизъм и безпомощност по отношение на климатичните промени, предаде Ройтерс, позовавайки се на британско проучване.

Авторите му от Оксфордския университет са направили преглед на репортажи на водещи новинарски програми в Австралия, Бразилия, Великобритания, Китай, Германия и Индия. Изследователите са установили, че новините за климата най-често се представят чрез бедствени сценарии, акцентиращи върху теми като научна несигурност и рискове.

„За телевизията, която се подхранва от картини и въздействащ текст в кратък отрязък от време, подходът с представянето на бедствени сценарии е особено атрактивен“, казва ръководителят на изследователския екип Джеймс Пейнтър.

Някои учени смятат, че медийният фокус върху бедствията може да изкриви обществените представи за климатичните промени. Скорошно проучване на специалисти от Йейлския университет например установи, че само десет на сто от американците са наясно, че според 90 процента от учените причина за глобалното затопляне е човешката дейност, а не естествени промени в климата.

Други изследвания разкриват, че сред зрителите може да се породи чувство на безпомощност, когато нещата им се представят като неизбежна катастрофа. Според специалистите е по-добре репортажите за климатичните промени да се поднасят с по-оптимистична нотка, като например какви мерки се взимат за справянето с тях, отколкото да се представят предимно като разкази за бедствие или катастрофа. / БТА

 
 
Коментарите са изключени за Телевизионните новини за климата са фокусирани основно върху бедствията