Тъжният живот на гърците

| от |

Screenshot_2

Репортажът е излъчен по Дойче веле

Гръцката икономика постепенно се съвзема от кризата. Положението на обикновените гърци обаче остава критично – заплатите са намалели с 40%, а всеки четвърти е безработен. На мнозина им се налага да живеят в… каравани.

Вана Хиоти е собственичка на къмпинг в Кинета, на 60 км западно от Атина. Тя разказва, че от половин година насам в къмпинга идват не само туристи, но и все повече хора, които се нуждаят от помощ. „При нас идват гърци, които вече не могат да плащат наемите си или пък са загубили жилищата си. През лятото дойде една двойка – жената беше бременна, а мъжът бе в инвалидна количка. Няма как да не помогнеш в такава ситуация. На много от курортистите не им харесва, че предоставяме на нуждаещите се безплатно каравани за пренощуване, но какво друго можехме да направим? Нямаше как да отпратим хората“, разказва Вана Хиоти.

Кристос Романос е един от тези, които са намерили убежище в къмпинга – собствениците са му предоставили една стара каравана, която е напълно достатъчна за малкото му вещи. 60-годишният музикант живее в караваната от седем месеца насам.

„Никога не съм предполагал, че ще ме сполети такъв кошмар. В продължение на години бях добре финансово – изнасях концерти по седем пъти в седмицата, имах жилище в Атина. Изведнъж обаче настъпи кризата и ние, музикантите, бяхме първите, които тя повали. Днес вече изобщо не се надявам да си намеря работа – кой работодател би искал да назначи един 60-годишен музикант?“, споделя Кристос Романос.

Без помощта, оказана от собствениците на къмпинга, Романос не би могъл да се оправи – днес той няма възможност нито да изплаща жилище, нито пък да плаща наем. Сега за първи път ще му се наложи да прекара зимата в каравана. Той обаче няма да има възможност да я отоплява. „Зимата определено ще бъде трудна – тъй като влажността на въздуха тук е много висока. Мога да издържам на жегата, но не и на студа. Все някога обаче зимата ще свърши. И отново ще настъпи пролет“, казва 60-годишният грък.

След една година Романос ще започне да получава пенсия – 350 евро, което все пак е нещо. От този момент нататък най-вероятно ще може и да плаща за старата каравана, в която живее. Ако зависеше от собствениците на къмпинга, те биха предоставили място за живеене на всички нуждаещи се.

„Но за съжаление това е невъзможно“, казва Вана Хиоти и добавя: „В крайна сметка моето семейството трябва да се издържа от къмпинга.“

Тя се опасява, че през следващите месеци броят на хората, търсещи помощ, ще нараства. Най-вече тогава, когато правителството възприеме изискванията на Тройката (МВФ, ЕК и ЕЦБ) за по-лесна принудителна разпродажба на търг на имотите.

„Когато това бъде приложено, много хора ще изгубят жилищата си. Но на колко от тях можем да помогнем? Все пак не сме благотворително дружество, а фирма. Когато обаче тези мерки бъдат приети, съм сигурна, че ще настъпят още по-тежки времена“, казва Вана Хиоти.

 
 
Коментарите са изключени за Тъжният живот на гърците