Да, шефа знае как да бъде задник, колеги да бъдат непоносими, но 8-те работни часа са най-спокойното време от деня. Стресът живее у дома.
На обикновени служители са им взели слюнка от гърлото шест пъти на ден и са установили, че напразно хулят работата: нивото на кортезол, биологичният маркер на стреса, е по-високо, когато те са били у дома.
„Най-спокойното време от деня е когато хората са на работа. Това се отнася за всички, независимо от пола професията или нивото на образование „, казва професор Сара Дамаск която се занимава със социология на труда.
По отношение на възприемането на собствения стрес, мъжете коментирали, че са стресирани повече през деня, докато на жените им е било ясно, че стресът ги чака след работа. Вероятно защото след пълен работен ден трябва да мият чинии и да готвят.
Мнозина от анкетираните знаели, че са най-стресирани сутрин, когато събуждат децата, подготвят ги за училище, и им подготвят закуска и раница за училище. След това идва широкият период (на работа) и след това драмата продължава, когато трябва да приберат децата си от училище.
„Ако съм добра в работата си, има шанс някой от колегите да забележи това и поне да ме потупа по рамото. Когато съм добра вкъщи, с двама недоволни тинейджъри, не можеш да направиш нищо, което да бъде оценено“ обобщава една от анкетираните майки.
Но у дома не е стресиращо само за тези с деца. Същото е и за тези, които живеят сами:
„На работа може да откажете ангажимент. Как да се откажете от личния си живот?“ пита един от анкетираните.
Интензитетът на вътрешния стрес е осъществен с проучвания още преди повече от 20 години и учените казват, че подобна ситуация има и положителна страна, защото показва, че работата се оказва полезно за човека.