Сочи – накъде след Олимпиадата

| от |

Този уикенд в Сочи се проведе кръг от Формула 1. Въпреки този успех обаче, оказва се че в града домакин на последните Зимни олимпийски игри, днес бизнес климатът не е особено добър. 8 месеца по-късно, Сочи претърпява трансформация и се превръща в призрачен град.

Никакъв олимпийски дух не е останал. Много от хотелите в курорта Горки Город в планината не бяха завършени за Олимпиадата и дори все още не са отворили врати. Повече от 1000 допълнителни хотелски стаи ще очакват посетители за един от най-кратките ски сезони в цяла Европа. И докато някои от тези бизнес начинания въобще не заработиха на време, други пък направо фалираха.

Калин Коньов преустроил собственото си кафене в ресторант с надеждата, че ще припечелва повече, особено с домакинството на Олимпиадата. Само месец след угасването на олимпийския огън обаче, оборотът паднал чувствително. Така още през април той затворил заведението.

Това е тъжната история на града, от който започва една от най-скъпите железопътни линии. Някога тези влакчета, с които се стига до пистите, се движели на всеки час. Сега за цяло денонощие минават само няколко. Само на 50-тина километра от тук обаче, на брега на Черно море една петзвездна хотелска верига се радва на добри финансови резултати.

По морското крайбрежие е трудно да намериш някой, който да критикува зимните олимпийски игри. Вместо злободневните теми, които съпътстваха Олимпиадата, като нарушения на човешки права, изкуствено завишаване на разходи, корупция и разгневени местни жители, тук наистина се усеща национална гордост. И докато туристи по плажовете на Сочи не липсват, хотелиери и ресторантьори в планината се надяват също да постигнат повече успех.

Дали уроците са научени и как ще се справи Русия с домакинството на Световното първенство по футбол през 2018 г. – това ще стане ясно съвсем скоро./News7

 
 
Коментарите са изключени за Сочи – накъде след Олимпиадата