Сливенски милинки

| от |

Гостуваме отново на Дарин Стойков на http://fkusno.com, а той ни е подготвил тази невероятна рецепта.

Който не знае, сега е времето да разбере – родом съм от Сливен. Сигурно всеки от читателите има различен спомен и тълкувание какво означава този град, но позволете да споделя какво е той за мен, освен че там съм се пръкнал. Сливен е инструменталът на „Стани, стани, юнак балкански“ който оглася града три пъти на ден, Стария бряст на центъра, хлъзгавите плочки на главната, сладоледа на бай Мустан, милинките на Двата Аслана, хляб и слънчоглед от фурната на Карандила, пирожките от будката срещу магазин Младост…

Милинките са нещо много специално и сливналии ще се съгласят безусловно с мен. Тиха ранна утрин, минаваш по Раковска и миризмата те удря буквално като ароматен чук, толкова силна, че тръгваш по нея като хипнотизиран.

Колкото готвачи, толкова и рецепти за сливенски милинки, но да призная честно – нито една от публикуваните (поне тези, които аз съм намерил) не се доближава и на километър от истината. Първо и основно – в сливенските милинки яйца няма. Нито едно, половинка яйце няма!

Необходимите продукти:

  1. 300 милилитра топла вода
  2. половин кубче прясна мая
  3. 500 грама брашно
  4. щипка захар, щипка сол, малко олио

Това по-горе както виждате са продуктите за най-обикновено тесто за хляб. Ни повече, ни по-малко. Ако не ви се меси, можете дори да си купите готово тесто от магазина, честна готварска. Пак ще станат прекрасни сливенски милинки.

milinki-1

Ако ви се меси – замесете тестото и го разделете на минимум 36 еднакви топчета. Подредете топчетата в намаслена и набрашнена тава и ги оставете да втасат. Обръщам внимание – замесвате и оформяте, няма нужда тестото да втасва и да се премесва.

Направете заливка от 100 милилитра вода, половин пакетче масло и една супена лъжица брашно. Загрейте водата с маслото докато се разтопи, разбъркайте брашното и готово. Залейте втасалите топчета с течността и оставете отново на мира да поемат цялата течност.

Междувременно загрейте фурната на 190 градуса (180 с обдухване) и като са поели топчетата, печете докато порозовеят и са готови. Вадете от фурната, поръсете обилно с пудра захар и сте готови да се върнете заедно с мен в детските ми сливенски спомени с пухкави милинки, препечена коричка, пудра захар по бузите и изражение на безгранично щастие 🙂

milinki-2

 
 
Коментарите са изключени за Сливенски милинки