Скъпо ли ни е „висшето”?

| от |

За Chronicle.bg / Ралица Ковачева

Колко важно e висшето образование в личностното развитие на всеки един от нас и на обществото като цяло е теза, която сякаш е самоочевидна и не се нуждае от доказателства. Тази привидна очевидност обаче изчезва в мига, когато се постави въпросът за финансирането на висшето образование – уж за всички е важно и на всички ни е много скъпо- в добрия, но и в лошия смисъл. Защото става дума за това какво сме склонни да инвестираме, за да получим качествено образование – и като личности, и като общество?

Sofia-University

Така поставен, въпросът кой и как трябва да финансира висшето образование може да има различни отговори. Те, в крайна сметка, зависят от това каква е поставената цел- на всеки един и на обществото като цяло. Но у нас разговорът никога не започва от целта, затова и никога не е стигнал до края- избор на модел на финансирането на висшето образование, който да гарантира постигането на целта. Модел, който да не зависи от това с какво разполагаме сега, а да дефинира средствата, с които да постигнем целта. Затова сме свидетели на чести, конюнктурни и противоречиви промени, чийто резултат все по-малко ни удовлетворява.

Една от причините е, че гласът на тези, които искат да учат и на тези, които имат на какво да ги научат- на студентите и преподавателите, на бъдещите студенти, на експертите – е твърде тих, в сравнение с политическите лозунги. Затова им даваме думата- нека те предложат решенията, които политиците не могат да намерят.

Университетската телевизия „Алма матер” организира дискусия на тема

„Финансиране на висшето образование”. Неделя, 9 март, университетски театър „Алма Алтер”.

Студентите дебатират, преподаватели и експерти коментират.

А публиката получава последната дума за въпроси и мнения.

Кой трябва да поеме основната тежест за финансирането на висшето образование?

Трябва ли студентите да плащат такси?

Вариант ли са студентските заеми?

На какъв принцип да се разпределя държавната субсидия за университетите?

Студентски ваучери за държавните и частните университети?

Трябва ли държавното финансиране да е обвързано с условия към студентите?

По-широк достъп – по-ниско качество на образованието?

Бизнесът и образованието- пари срещу кадри

Елате, чуйте и кажете своето мнение в дискусионно студио „Алма матер”.

Дискусията ще се заснеме от екип на БНТ и ще бъде излъчена по БНТ2 и БНТ Свят, така че трябва да заемете местата си най-късно до 13.30!

 
 
Коментарите са изключени за Скъпо ли ни е „висшето”?