Швейцарците се боят от имигранти, но се гордеят с един руснак

| от |

284776_original

Алис Бахджиан и Керълайн Копли от Ройтерс

Само броени дни след като швейцарците гласуваха за въвеждане на нови бариери пред имиграцията, изненадващата победа на зимната олимпиада в Сочи на един роден в Русия сноубордист, когото вече тук галено наричат с прякора Айпод, парадоксално стана повод за изблик на национална гордост.

Снимките на 25-годишния Юрий Подладчиков, който победи американеца Шон Уайт и спечели за Швейцария златния медал в техничната дисциплина халфпайп, превзе челните страници на швейцарските вестници в сряда, борейки се за място със заглавията за плановете на страната да ограничи притока на имигранти.

„Юрий е нашият злато-цар. Щастливо съвпадение е, че отдаваме дължимото на един наш олимпийски шампион, който се казва Юрий Подладчиков“, писа таблоидът „Блик“. „Към олимпийска победа с мощ и стил“, обяви „Тагес-Анцайгер“.

Роденият в Москва Подладчиков се мести в Швейцария на 8-годишна възраст, когато баща му е поканен да преподава в Техническия университет в Цюрих. Преди това семейството му е живяло в Холандия и Швеция. Самият Юрий става швейцарски гражданин през 2007 г. Говори руски, английски и швейцарски немски.

Чужденците са близо една четвърт от 8-милионното население на страната. Но присъствието им поражда страхове сред местните жители, че застрашава тукашния начин на живот. Тези страхове експлоатира дясната Швейцарска народна партия (СВП), която поведе кампания за затягане на контрола над имиграцията. Именно това одобриха швейцарците на референдума в неделя, макар и с минимално мнозинство.

„Странно е, от една страна, че много хора гласуваха за тази инициатива. От друга страна, сега, когато имаме златен медалист, те се гордеят с момчето, което не се казва Ханс Мюлер“, казва Георг Луц, професор по политически науки в университета в Лозана.

Резултатът от референдума разочарова швейцарските бизнес кръгове, включително и банковия сектор, които са силно зависими от чуждестранна работна ръка. Швейцарското правителство също е против затягане на контрола над имиграцията, но сега има на разположение 3 години да въплъти в закони народния вот.

Съгласно договора с ЕС от 2002 г. граждани на Швейцария и на ЕС могат свободно да пресичат границата и да работят и от двете й страни, ако имат трудов договор или ако са самонаети. Сега обаче швейцарските партньори от ЕС предупреждават, че този вот може да минира целия по-широк кръг от споразумения, покриващ всичко – от икономическо и техническо сътрудничество до обществени поръчки и доставки, авиация и жп транспорт.

Резултатите от референдума се отнасят до всички имигранти, не само до тези от страните от ЕС. Поне на теория семейства като това на сноубордиста Подладчиков могат да бъдат засегнати.

„Занапред хората ще могат и трябва да могат да имигрират в Швейцария. Вотът от миналата неделя не може да повлияе на този процес по никакъв начин. Новата конституция обаче ще налага Швейцария самостоятелно да регулира и да взема решения кой може да пребивава тук и колко дълго“, каза Мартин Балтисер, говорител на СВП, в отговор на запитване от Ройтерс.

На въпрос дали швейцарците могат да се гордеят с Подладчиков, Балтисер казва: „Ние силно се гордеем с постиженията на всички наши спортисти на олимпийските игри. Произходът и родното им място нямат значение в случая“.

Според официалната статистика Швейцария е приемала средно по 77 хиляди имигранти в годините между 2007 и 2012. Две трети от тях са от ЕС. Хора с чуждестранен произход играят важни роли на всички нива в швейцарското общество. „Креди сюис“ – втората по големина банка в страната, и фармацевтичният гигант „Новартис“ се управляват от американци.

Звездите на швейцарския футбол Джердан Шакири, Гранит Джака и Блерим Джемайли са етнически албанци, Иносент Емегара е роден в Нигерия, а Йохан Джуру е от Кот д’Ивоар. Веднага след референдума в Туитър се появи снимка на швейцарския национален отбор по футбол с въпроса какво би представлявал той без имигрантите. На нея бяха зачеркнати всички футболисти, освен трима.

След победата си на олимпиадата Подладчиков заяви пред „Блик“: „Руският е моят майчин език. Но когато изпитвам носталгия по родината, си мисля за Швейцария.“

 
 
Коментарите са изключени за Швейцарците се боят от имигранти, но се гордеят с един руснак