САЩ : Ще спре ли работа федералното правителство?

| от |

Ако днес републиканци и демократи не постигнат съгласие за бюджета в Конгреса, федералните агенции са заплашени от затваряне в полунощ.

Федералното правителство е заплашено от пълно спиране на работа. Ако не се постигне компромис в последния момент в Конгреса, точно в 0,01 часа утре официално спира на финансирането на държавата и всички федерални агенции. А анализаторите предвиждат домино ефект из цялата страна.

Тази бюджетна криза показва пълната политическа парализа на едно федерално управление, разделено и неспособно да постигне съгласие дори върху въпроса за своето финансиране. Фиксирани в намаляването на бюджетните разходи, републиканците, които имат мнозинство в Камарата на представителите, гласуваха в събота проект за бюджет, който отлага с една година знаковият за Обама закон за здравето. Сенатът, доминиран от демократите от своя страна прие в петък бюджетен план, игнориращ напълно исканията на републиканците и показващ ясно, че място за компромис няма.

Barack_Obama_in_a_Boeing_787_cockpit

От Белия дом разпространиха комюнике, в което Барак Обама казва, че няма да се остави да бъде заложник на идеологически и чисто политически искания на една малка група консерватори.

„Прилича на игра на пинг-понг, всеки си прехвърля топката и не отстъпва, за да не покаже слабост“ смята Дейвид Харисън, журналист от специализирания вестник Congrеs Roll Call.

„Това не е бюджетна криза, а е чист политически театър, сякаш гледаме драма на Сартр или Самуел Бекет“, смята Гордън Адамс, професор по политология, който не крие песимизма си. „За президента Обама да отстъпи пред исканията на републиканците е равно на капитулация“, смята той.

„Ако се откаже от знаковия си закон сега, ще заприлича на куцукащо пате, което е неприемливо и недопустимо“, обобщава политолога Лари Сабато.

Capitol_Building__Washington__DC

Нещо повече, Барак Обама знае, че поне в началото неговите политически противници ще понесат повече негативи. Позитивите, извлечени от Бил Клинтън след подобна ситуация преди 17 години потвърждават този извод.

„Републиканците безспорно са прави като казват, че този закон е доста непопулярен. Главозамаян от успеха си през 2009, Обама започна социални промени, дълбоко разделящи страната. Нещо повече, здравната реформа бе гласувана без дори да се направят опити за съгласие с републиканците. Тази арогантност сега се връща като бумеранг.“, казва още Сабато. „Но реално републиканците не могат да блокират закона, тъй като и Сенатът, и Президентът са на демократите“, допълва политолога.

demrepub

А най-парадоксалното е, че ръководството на републиканската партия знае какво рискува при един блокаж на федералното правителство и че те ще са най-губещите при такъв казус,факт потвърден от всички сондажи. Тази битка няма да остави на републиканците никакви резерви за една още по-тежка, тази за тавана на публичния дълг в средата на октомври.

„Консерваторите са толкова втренчени в себе си, че смятат, че представляват цялата страна, а всъщност са представители само на избирателния си район“, отбелязва Сабато. „Изглежда са забравили, че на изборите за Камарата на представителите през 2012, демократите получиха 1,2 милиона гласа повече и само избирателната система донесе мнозинство на републиканците“.

От 2010 насам, председателят на Камарата Джон Бейнър се опитва на няколко пъти да постигне до компромис с президента Обама, но е блокиран в опитите си и от своите, и от демократите.

Дейвид Харисън смята, че Бейнър и умерените републиканци са изолирани. „Ако се договорят с демократите за да мине бюджета, това ще е и краят на мандата на Бейнър като председател на Камарата. Така, че най-вероятният сценарий е блокиране на работата на федералното правителство, последвано от преговори, временно решение и така до следващата криза.“

Всъщност никой не вижда изход от този сюрреалистичен сценарий. Републиканците ще спечелят най-вероятно мнозинство в Камарата и през 2014. Което пък означава, че Обама няма шанс да разсече гордиевия възел наречен бюджет. В крайна сметка губят всички – републиканци, президент, цялата страна.

Ако Конгресът не намери решение до полунощ днес 800 000 държавни служители ще излязат в технически отпуск. Данъчните, социалните и паспортните служби ще спрат работа, както и някои музеи, и дори събирането на боклук в столицата. Федералните съдилища може и да оцелеят няколко дни, благодарение на собствените си бюджети от събиране на глоби. Магистратите ще продължат да получават заплати, както и военните, агентите на ФБР и ЦРУ, въздушните контрольори и надзирателите в затворите.

 
 
Коментарите са изключени за САЩ : Ще спре ли работа федералното правителство?