Прогноза: годишно от рак ще заболяват 22 млн. души, ще умират 13 млн

| от |

Ракът продължава смъртоносното си настъпление по света, като разширява териториите си в развиващите се страни. Очакват се към 2030 година да бъдат регистрирани по 22 милиона нови случаи годишно, докато през 2012 г. те са били 14 милиона, съобщава Франс прес, позовавайки се на световен доклад.

1

Въпреки безспорните успехи при някои терапии, смъртните случаи от раковите заболявания не спират да растат. От 8,3 милиона през 2012 година те ще се увеличат до 13 милиона през 2030 година. При това половината от тези кончини биха могли да бъдат избегнати, ако бъдат приложени знанията, които и сега притежаваме.

„Страните с нисък и среден доход на населението ще бъдат най-уязвими, тъй като повече от тях са зле оборудвани, за да се противопоставят успешно на лавинообразното увеличаване на болните от рак“, изтъква Маргарет Чан, генерален директор на Световната здравна организация /СЗО/ в увода към доклада на Международния център за изследване на раковите заболявания, специализираната агенция на СЗО със седалище във френския град Лион.

Изследването „World Cancer Report 2014“ е било осъществено с помощта на 250 специалисти от 40 страни. Обемът на доклада е над 600 страници. През 2012 година ракът на белия дроб е било най-често диагностицираното раково заболяване – 1,8 милиона случая, или 13 на сто от раковите болести. На второ място в класацията е ракът на гърдата – 1,7 установени случая или 11,9 на сто от раковите болести и ракът на дебелото черво – 1,4 милиона случаи и 9,7 на сто от раковите заболявания. Ракът на белия дроб е и най-смъртоносен. Той е покосил 1,6 милиона души през 2012. Следват ракът на черния дроб – 800 хиляди случая и ракът на стомаха – 700 хиляди.

Мъжете стават по-чести жертви на раковите заболявания. При представителите на силния пол се наблюдават 53 на сто от диагностицираните случаи и 57 на сто от смъртните случаи. При глобалното разпределение на тези заболявания се констатират 60 на сто от диагностицираните и 70 на сто от смъртните случаи в страните от Африка, Азия и Латинска Америка.

Правителствата трябва да наблегнат на превантивните мерки в борбата срещу рака, тъй като лечението само по себе си не може да спре болестта.

В доклад на Международния център за изследване на раковите заболявания към СЗО по случай днешния Световен ден за борба с рака се посочва, че случаите на злокачествени заболявания по света се увеличават с „тревожни темпове“ и са необходими нови стратегии в борбата срещу често фаталния и скъпоструващ проблем.

„Несъстоятелно е да мислим, че само с лечение ще се справим с този проблем. Лекарствата сами по себе си не са достатъчни. Отчаяно се нуждаем от по-сериозна ангажираност с превенцията и ранната диагностика в допълнение към подобряването на лечението, за да се справим с тревожното нарастване на раковото бреме по света“, е заявил на брифинг в Лондон Кристофър Уайлд, директор на Международния център за изследване на раковите заболявания и съавтор на Световния доклад за рака 2014 г.

Световният доклад за рака, който се изготвя приблизително веднъж на пет години, е плод на сътрудничеството на около 250 учени от над 40 страни.

В доклада се посочва, че достъпът до ефективни и сравнително евтини противоракови лекарства съществено ще намали смъртността от рак, дори в страни, в които здравеопазването не е на достатъчно високо ниво.

Спираловидно движещите се цени за лечението на рака засягат икономиките дори на богатите страни и често са непосилни за по-бедните нации. За 2010 г. общият годишен икономически разход за рака се изчислява на около 1,16 трилиона долара.

Въпреки всичко около половината от всички ракови заболявания могат да бъдат избегнати, ако настоящото знание за превенцията на рака се прилага правилно. „Правителствата трябва да поемат ангажимент към прогресивното прилагане на висококачествени скрининг и програми за ранна диагностика, които са по-скоро инвестиция, отколкото разход“, казва Бърнард Стюарт, един от редакторите на доклада. Експертите наблягат върху необходимостта да се работи повече в ключови области, сред които усилията за ограничаване на тютюнопушенето, употребата на ваксини срещу инфекциите, причиняващи цервикален и чернодробен рак, и мерките срещу затлъстяването. „Адекватното законодателство може да окуражи здравословно поведение“, допълва Стюарт.

 
 

Повече информация Виж всички