Проблемите в живота са едни и същи за всички поколения

| от |

3031602-poster

Чувствате се пренатоварени? Опитвате се да направите повече с по-малко? Повечето от проблемите, които мислим, че са свързани с хипер-свързаните времена в които живеем всъщност въобще не са нови.

Трайното наследство, оставено ни от Шекспир и великите опери ни напомня, че времената са се променили. Но не чак толкова. Тези творби ни показват, че източниците на радост, конфликти и тъга в човешките взаимоотношения са останали непроменени през вековете.

Сетих се за това наскоро, когато мой студент искаше да направи проект, изследващ как технологията нарушава баланса между работата и личният живот. Преди да започне го помолих да прочете Утопия на Томас Мор. Книгата е публикувана през 1516 година и в сърцевината си изследва факторите, които биха довели до перфектно общество, което ще сведе до минимум стреса, ще премахне корупцията и ще позвили на хората да водят смислен живот.

Независимо от това какво мислите за предложенията на Мур по въпроса е очевидно че има много проблеми в европейското общество, които се нуждаели от решение по това време. Повечето работници били претоварени и зле платени. Малка часто от хората, както и тези с политическо влияние били алчни и корумпирани, а здравеопазването и стареенето докарвало много обществено напрежение.

Звучи ли ви познато?

Въпросът е че сме сколнни да мислим, че проблемите ни със стреса на работното място са нови и са причинени от фактори като наличието на четири поколения колеги на работното място, бързо достъпната информация и постоянната нужда да направим нещо повече с по-малко.

Когато предположим, че проблемите ни са модерни започваме да търсим модерни (често технологични) начини да се справим с тях.

Можем да научим много ако погледнем назад във времето и потърсим решение там. Ако помислим за непромененото човешко състояние през вековете можем да решим бизнес проблемите си. Ето три конкретни примера.

За хората на работното място е трудно да свършат нещо, тъй като предпочитат краткосрочните награди пред дългосрочните цели.

Макар и това да изглежда като нов проблем, всъщност представлява дълбок аспект на човешкото състояние. Всъщност десетте Божи заповеди са до голяма степен фокусирани върху решаването на точно този проблем – не крадете красиви неща, не убивайте хора, оставете съпругите на другите на мира. След признаването на това религиите създават социални структури, които да помогнат. Например основен принцип в много религии е премахването на изкушението от околната среда, а не целенасоченото му поставяне там, с надеждата че волята на човек ще му помогне да го преодолее.

Живеем в публични времена, в които всичко се рекламира като иновация и често предупреждаваме хората да внимават.

Създаването на истории, които украсяват събития, интересни на момента също не енещо ново. В книгата си Тайни на науката историкът Алберто Мартинец изследва историите, появили се около различни научни открития като откриването на гравитацията от Нютон например.

Компаниите по същият начин създават истории за най-добрите си продукти и открития. Използването на исторически примери може да ви помогне да добиете по-ясна представа за това как наистина стоят нещата.

Светът няма да се промени изцяло само защото има ново изобретение.

Всеки технологичен напредък е съпроводен от хор от недоволство на хора, според които той унищожава нещо. Наскоро например имаше редица статии, които предлагаха тезата, че четенето онлайн ще убие журналистиката и четенето на книги.

През годините всеки технологичен напредък в писаното слово е приеман със страх. Разбира се от тези промени не е имало кой знае какви последици досега.

Напротив, това което научаваме е, че технологиите позволяват на хората да постигнат целите си по-бързо и ефективно. Новата технология ще замени старата, но целите ще останат. Всички ние все още имаме нуждата да се учим за да сме добри в работата си, а това няма как да стане с четене на кратки статии.

В крайна сметка е хубаво да си признаем, че повечето модерни проблеми са всъщтност стари такива, облечени в нови дрехи. Колкото по-широк поглед имаме по тези въпроси и се възползваме от мъдростта на историята, толкова по-ефективно ще можем да се справим с тях.