Президентката на Бразилия е изправена пред бунт на коалиционните си партньори

| от |

Разривът между президента Дилма Русеф и главните й политически съюзници се задълбочи в сряда, ден след като те гласуваха в Конгреса да се разследват обвиненията в подкупи срещу държавната петролна компания Петробраз (Petroleo Brasileiro SA, или съкратено Petrobras).

prezidentut na Braziliq.

Разсърдени конгресмени от коалиционните партии привикаха поредица от министри от правителството на Русеф пред различни конгресни комисии, давайки израз на недоволството си. Те поканиха и Мария дас Грасас Фостер – главен изпълнителен директор на Петробраз, която да отговаря на въпроси, свързани с обвиненията, че холандска компания е плащала подкупи на служители на бразилския петролен гигант, за да спечели договори за плаващи петролни платформи.

Бунтът в редовете на управляващата коалиция се ръководи от най-голямата бразилска партия – десноцентристкото Бразилско демократично движение (БДД), коeто се бори за по-важна роля в правителството на Русеф и за повече средства за областите под неин контрол в предизборната година. „Правителството пренебрегва коалиционните партии и техните лидери“, каза депутатът от БДД Данило Форте, който предложи да се свика партиен конгрес, за да се реши дали да бъде прекратена връзката с лявата Партия на трудещите се (ПТ) на Русеф.

Бунтът идва в тежко време за Русеф, която възнамерява да се кандидатира за преизбиране във влошаваща се икономическа обстановка и растяща инфлация в най-голямата страна от Латинска Америка. Правителството и противниците му бяха стреснати от мащаба на претърпяното във вторник поражение, показало силата на блока на недоволните в Конгреса. Долната камара гласува с 267 на 28 гласа за създаване на специална комисия, която да следи разследването, предприето от Холандия и Петробраз по скандала с подкупите, в който е замесена холандската компания за корабен лизинг SBM Offshore NV.

Според обвиненията, отправени от неидентифициран бивш служител на SBM, служители на Петробраз са получили 139 млн. долара подкупи чрез посредник. Комисията не е овластена да призовава свидетели и не се очаква работата й да има някакви последствия за правителството. Но тя може да привлече внимание към случай на корупция, което ще подхрани кампанията на противниците на президента.Русеф беше председателка на борда на Петробраз като министър
в кабинета на своя предшественик и политически ментор Луис Инасио Лула да Силва, когато се твърди, че са били платени подкупите.

Скандалът може да удари и по тогавашния шеф на Петробраз Жозе Сержиу Габриели, който е кандидат за губернатор на северния щат Баия тази година. Политически анализатори твърдят, че Русеф сама си е виновна за коалиционната криза, защото не обича задкулисната политика и е лишена от харизмата и политическите умения, които помогнаха на Лула да създаде сегашната управляваща коалиция.

Въпреки това Дилма Русеф си остава фаворит за победата в президентските избори на 5 октомври и никой не вярва нейните съюзници да скъсат с нея. „Те ще пуснат колкото се може повече кръв на правителството, на в крайна сметка ще се обединят с нея, за да избегнат изборно поражение“, казва Андре Сезар, политически анализатор в консултантската фирма Prospectiva Consultoria в столицата Бразилия.

Сенаторът от БДД Ромеро Жукрао смята, че Русеф е изпуснала контрола над отношенията на нейното правителство със съюзниците си в Конгреса, защото, за разлика от Лула, тя просто не обича да разговаря с политици. „Коалицията БДД-ПТ ще приключи след тези избори. Само едно нещо може да попречи на това: ако самият Лула се кандидатира отново през 2018 г.“, каза Жукрао в интервю.

 
 
Коментарите са изключени за Президентката на Бразилия е изправена пред бунт на коалиционните си партньори