Обзор на кръга в Англия

Станислав Рангелов

Ливърпул – Евертън 1:1

Голямато дерби на Мърсисайд не излъчи победител, въпреки че домакините играха по-добре като цяло и бяха по-настоятелни, но бяха наказани в самия край. Червените имаха претенции за дузпа, когато Гарет Бари спря една топка в посока на вратата с ръка, но съдията прецени да не свири. Гостите от своя страна също имаха основание за наказателен удар, когато Лукаку беше задържан и съборен, но реакция също не последва. Марио Балотели изигра не лош двубой, но отново се отличи с някои пропуски. В средата на втората част Джерард изпълни перфектен пряк свободен удар и счупи двете нули на таблото в отговор на предпазливата игра на карамелите. Малко след това Балотели можеше да покачи резултата, но италианецът се опита да счупи горната греда за жалост на всички фенове по стадиона. И когато се очакваше мачът да приключи с минимална победа за червените, след едно разбъркване и недотам добро изчистване пред наказателното поле Фил Ягиелка с топовен шут и невероятно точен остави безпомощен Симон Миньоле. Английският национал намери по идеален начин топката и я прати в левия горен ъгъл, като преди това се отби и в гредата за радост на Мартинес и гостуващите привърженици, които бяха оклюмали. Така срещата не излъчи победител и двата отбора се настаниха в долната половина на таблицата.

Челси – Астън Вила 3:0

Сините от Лондон взеха комфортна победа у дома като гостите не оказаха сериозна съпротива. Бразилска феерия се развихри на Стамфорд Бридж и отнесе горките гости, които имаха успешни мачове срещу Челси, но не и този път. С победата хората на Моуриньо запазиха първото си място и разликата в класирането се запази. Кристъл Палас – Лестър Сити 2:0 Орлите взеха много ценна победа срещу новаците Лестър, които се представят доста успешно за момента. В началото на второто полувреме с два бързи гола на Фрейзър Кембъл и Миле Йединак лондончани си осигуриха победата и се наместиха в горната половна на таблицата, докато загубата ще дойде отрезвително за лисиците след гръмката им победа предния кръг срещу Юнайтед.

Хъл Сити – Манчестър Сити 2:4

Гостите се бяха подготвили добре за този мач, защото нямаха победа от известно време в първенството и беше време да задействат нещата, ако искат все още да запазят короната при себе си. Сити започнаха вихрено и до 10-та минута вече водеха с 2:0 след великолепни изпълнения на Агуеро и Джеко. Добрият старт поуспокои небесносините и това позволи на домакините да погледат по-смело към Кабайеро, който стартира на вратата във втора поредна среща за сметка на Харт. По този повод стражът на Англия изказа своето недоволство, защото иска да играе всеки път, но все пак решенията взима Пелегрини, който от своя страна използва ротациите по свое осмотрение. В една от атаките Мангала си отбеляза ефектен автогол, доста красив между другото, с който може би искаше да засенчи Иван Вуцов. Но кошмарът на французина не свърши дотук, като малко след това направи глупава дузпа в опит да повтори изпълнението на Де Йонг срещу Испания на финала 2010. И така от нищото тигрите отново се върнаха в играхата и живнаха, дори се настървиха да търсят победата. Второто полувреме обаче всичко си дойде на мястото, когато вездесъщият Джеко в този мач отново даде преднина на гостите с прекрасен завършващ удар с левия крак, а малко преди това Яя Туре се опита с далечен удар да излее гнева си в гредата. До края на срещата шампионите контролираха мача и владееха повече топката, дори имаше време за влезлия Лампард да се разпише. Ветеранът вкара четвъртия си гол в три мача и показа освен класа и форма, на която биха завидели доста от играчите в Англия

Манчестър Ю – Уест Хем Ю 2:1

Червените дяволи постигнаха измъчена победа у дома, но по-скоро двубоят ще се запомни с изгонването на Уейн Рууни, който се отнесе непристойно спрямо противников играч и му бе показан диренктен чертвен картон. Иначе мачът започна по най-добрия начин за домакините, които набързо поведоха с два гола на Рууни и ван Перси. Малко след това добре играещият за чуковете Сако намали преди края на полувремето. Втората част бе белязана от глупостта на Рууни, като до края гостите имаха претенции към съдиите за отменен гол поради засада, но положението беше доста спорно и това предизвика гнева на Големия Сам, който беше крайно недоволен, тъй като отборът му щеше да обърне мача на Олд Трафорд. А проблемите за ЛВГ остават, защото ясно се вижда, че нещата в защита куцат и не могат да бъдат решени поне засега.

Саутхемптън – КПР 2:1

Високо летящите домакини продължиха победната си серия и подобриха рекорда си от 1983/84 за поредни победи в елита. Но този път беше доста по-трудно срещу момчетата на Хари Реднап, които се борят за повече точки в актива си. Първото полувреме не предложи кой знае колко интересни моменти, а кулминацията остана за след почивката. Първо Бертранд се включи добре по крилото и откри резултата за светците с хубав плътен удар, но столичани не бяха казали последната си дума. Десетина минути по-късно Чарли Остин изравни след много технично изпълнение: пое топката с десния крак, завъртя се и моментално шутира с левия за 1:1. Хората по трибуните още не се бяха съвзели от шока и доброто изпълнение, когато стадиона изригна след брилянтното изпълнение на новото попълнение Грациано Пеле. Само две минути бяха достатъчни италианския нападател да покаже какво може с невероятна задно-странична ножица, с което възстанови преднината за отбора от южния бряг. До края Нико Кранчар не успя да отбележи, след като от фаул нацели горната греда, а след това домакините пропиляха добра възможност да убият мача. Така или иначе червенобелите запазиха втората си позиция и са само на три точки зад лидерите Челси. Съндърланд – Суонси Сити 0:0 Резултатът тук говори и за качеството на мача, без особено интересни моменти и леко скучен. Черните котки отново не успяха да вземат домакинска победа, която щеше да им помогне да се изкачат малко в класирането. Дори изгонването на Анхел Ранхел 10 минути преди края не помогна и така двата отбора си разделиха по една точка.

Арсенал – Тотнъм 1:1

Дербито на Северен Лондон не излъчи победител и се оказа доста по-постно, отколкото се предполагаше, че ще бъде. Традиционна висока резултатност в мачовете между двата отбора липсваше, особено през първата част, в която не видяхме много положения пред двете врати. Артилеристите определено бяха по-настоятелни, но не съумяха да сътворят кой знае какво пред Юго Лорис.

Дори напротив, малко след почивката гостите откриха резултата, след като отбраната на Арсенал сбърка фатално малко след дъгата на наказателното поле и шпорите използваха това недоразумение, като направиха показна атака, завършила по блестящ начин от Шадли. След това червенобелите натиснаха противника си и почти веднага можеха да вкарат, но вещата намеса на Лорис не позволи равенството и чак 15 минути преди края Окслейд-Чембърлейн успя да изравни след поредната атака, която този път се оказа успешна.

УБА – Бърнли 4:0

В битката на дъното дроздовете взеха очаквана победа над новаците в елита и по този начин записаха първи успех пред своя публика. Домакините откриха резултата в 30-та минута след ъглов удар, а след това контролираха мача и точно преди почивката успяха да вкарат още един. Второто полувреме се отчетоха с още две попадения, а виненочервените не успяха по никакъв начин да се противпоставят и се закотвиха в зоната на изпадащите поне за момента.

Стоук С – Нюкасъл 1:0

Домакините бяха без спечелан точка до момента и това определено се отрази на мотивацията на грънчарите, които искаха да зарадват хората на Британия Стейдиъм. Още в 15-та минута Крауч засече едно центриране и с глава донесе ценния гол, който се оказа и победен. Гостите по никакъв начин не успяха сериозно да застрашат вратата на Бегович и съвсем заслужено са на последното място. С тази загуба положението на Пардю съвсем стана „розово“ и ако иска да остане на поста си по-дълго, ще трябва да намери начин да измъкне свраките от блатото на посредствеността.