Обзор на 30-ти кръг във Висшата Лига

Този уикенд беше един от вълнуващите през сезона, както и един от най-важните по отношение борбата за титлата, челните места и изпадащите: Вила нанесоха първа загуба на Челси след 14 поредни мача без поражение, а Ливърпул унижиха Юнайтед на Олд Трафорд.

dzeko

Хъл Сити – Манчестър Сити 0:2

Ранният мач в събота предложи интригата дали и кога ще свърши слабата серия и форма на Манчестър Сити, които нямаха право на нова издънка, след като имаха ужасна седмица след две поредни загуби за ФА Къп и ШЛ.

Двубоят започна повече от интересно, като още в десетата минута капитанът на гостите Компани бе изгонен, след като спря откъсващия се сам срещу вратаря Йелавич. Фрапиращото в случая бе, че бившият нападател на Евертън извърши фаул срещу белгиеца, който не бе отсъден и след това на снажния бранител на Гражданите не остана нищо друго, освен да спре хърватина да отбележи.

И когато всички очакваха поредния провал на Небесносините, които трябваше да се справят почти цял мач с намален състав, блесна геният на Силва, който с фантастичен удар от повече от 25 метра вкара за 0-1 и охлади ентусиазма на Тигрите, които се бяха наточили да вземат скалпа на преследващите титлата гости. Този гол вдъхна увереност и спокойствие на възпитаниците на Пелегрини, които като цяло контролираха мача и не позволиха на домакините да застрашат сериозно Джо Харт. Стигнаха до гол, който беше отменен правилно заради засада и през втората част се опитаха да притиснат манчестърци. Но нямаха късмет, защото централните бранители в този момент Демикелис – Гарсия се справиха доста добре, а когато Лескот по-късно замени Туре стана ясно, че гостите трудно ще допуснат изненада.

Така се стигна до последната минута, когато вездесъщият Давид Силва се освободи по чудесен начин и с превъзходен извеждащ пас „каза“ на Джеко ето ти да вкараш! Босненецът реализира без подготовка и спря кошмарната си серия от 600 минути без гол. За пореден път Пелегрини пусна състав само с един нападател, но това донякъде е разбираемо, след като Агуеро и Йоветич са контузени, а Негредо е в меко казано слаб прериод. С тази жизненоважна победа гостите съхраниха шансове за титлата и се доближиха на 6т. от Челси и мачове по-малко.

Евертън – Кардиф Сити 2:1

На Гудисън Парк Карамелите имаха на пръв поглед лесната задача на победят борещите се за оставане Дракони, но задачата не се оказа толкова лесна. Гостите дадоха сериозен отпор и бяха много близо да отмъкнат едната точка, когато в продължението на мача Шеймъс Коулман с доста странен удар вкара красив гол и хвърли в екстаз трибуните. С победата домакините запазват шансове за участие в Европа, докато разочарования Солшар трябва да измисли как да спаси уелския отбор от незавидната му съдба на дъното.

Фулъм – Нюкасъл 1:0

Феликс Магат постигна най-накрая победа в елита на Англия благодарение на попадението на Дежага. Персиецът донесе трите точки за Котиджър с далечен изстрел, като хвана неподготвен стража на свраките Крюл. В последната минута на срещата обаче холандецът бе напът да изкупи грешката си, когато се включи в атаката на джордитата и негов удар бе спрян от защитник в бяло с ръка, но реферът подмина бурните протести на играчите и не отсъди дузпа.

Въпреки победата си обаче Фулъм остават на последното място, но все пак запазват шансове за спасение, макар и не особено големи.

Саутхемптън – Норич Сити 4:2

В най-резултатната среща на кръга Светците се наложиха на своя Сейнт Мерис над Канарчетата, които накрая се сетиха, че могат да вкарват голове.

Пет минути преди края домакините бяха вкарали три безответни гола и си мислеха, че всичко е приключило, когато една безумно върната топка бе овладяна от Елмандер и бившият съотборник на Мартин Петров в Болтън не сбърка и намали резултата. В следващата атака гостите отново отбелзоха, този път Снодграс бе направилното място за добавката и интригата се върна с пълна сила. Червенобелите се дръпнаха да защитават преднината си и дълбоко в добавеното време, дори и малко след него хванаха на контраатака Норич и влезлият в 90-та минута Галахър уби надеждите на канарите с четвърто попадение.

Стоук Сити – Уест Хем 3:1

В друг резултатен двубой на Британия Стоук победиха своите гости от Лондон, но трябваше да наваксват изоставане в резултата. Завърналият се в игра за Чуковете Керъл откри с глава след центриране от фаул в самото начало. Половин час игра бе нужна на домакините да изравнят, като голът стана след ъглов удар и рикошет в Одемвинге.

През второто полувреме Грънчарите заиграха по-добре и с два нови гола си подсигуриха трите точки. Toва бе втора поредна загуба за столичани, които преди това имаха четири поредни победи и пет мача без допуснат гол.

Съндърланд – Кристъл Палас 0:0

В битката на дъното домакините от Севера не успяха да победят пряк конкурент за остава и влошиха положението си. Фабио Борини нацели гредата в началните минути, но след това червенобелите не успяха да създадат достатъчно голови положения и дори накрая имаха късмет да се отърват без гол след пропуска на играч на Палас. По този начин Черните котки остават в опасната зона, а Орлите спечелиха важна точка по пътя към оцеляването в елита.

Суонси – УБА 1:2

Това бе ключов двубой за съдбата на Уест Бром, както и за Лебедите, които се намираха в тежка серия.

Още във втората минута домакините отркриха резултата и мачът започна по блестящ начин за белите. Постепенно обаче гостите изравниха играта, но до полувремето нищо сериозно не се случи. След почивката дроздовете изравниха след чудесен изстрел на Сисеньон и изглеждаше, че двата отбора щяха да си поделят по точка, която не беше лоша. Но пет минути преди края след добра контраатака и перфектен завършващ удар на Мулумбу торбаланите измъкнаха безценни три точки и първа победа за новия си мениджър.

Астън Вила – Челси 1:0

Едва ли някой се е надявал, че Челси ще загуби точки точно на Вила Парк, но футболът затова е интересна игра и никога не може да си сигурен за нищо.

Сините от Лондон имаха лек превес през първото полувреме, като дори им бе отменен гол поради засада, съвсем основателно в случая. По-интересното се случи през втората част, когато съдията реши да покаже втори жълт картон на Вилиян за задържане на Делф отзад и моментът се оказа ключов за развитието на срещата. Самият Фабиян Делф по-малко от десет минути преди края завърши феноменално започналата от него атака, като юношата на Лийдс отбеляза ефектно попадение с пета за победата на Вила срещу лидерите в класирането. В самият край още един играч на гостите бе изгонен за опасно влизане, а дори Моуриньо, който искаше обяснение беше изпратен на трибуните заради своето недоволство.

Така Виланите спечелиха много важни три точки, които им гарантират доста по-спокоен завършек на сезона, докато Челси остават лидери, но почва да им пари под краката заради по-малкото мачове на преследвачите им.

luis-suarez_2853540b

Манчестър Юн – Ливърпул 0:3

Черешката на тортата за кръга се падна на неделните мачове, които предложиха две от най-емблематичните дербита в Англия.

Първото от тях бе на Северозапада, където настоящите все още шампиони приемаха кръвните си врагове Ливърпул, само че този път от съвсем различни позиции. Домакините се представят доста зле от началото на сезона, докато мърсисайдци са в преследване не само на топ 4, а дори на титлата, която цяло едно поколение не е виждало за своите любимци.

Двубоят започна с натиск на гостите, които загатнаха, че няма да се примирят с различно от победа. При една атака на Суарес имаше съмнения за дузпа, но такава не бе отсъдена, поне не за момента. След малко повече от половин час игра и това се случи, след като Рафаел се опита безумно да спре Суарес и умишлено препречи пътя на топката. Клатенбърг нямаше какво друго да посочи освен бялата точка, като дори можеше да изгони неразумния бразилец за втори жълт картон. Джерард не сбърка и откри резултата за радост на гостуващата агитка.

След почивката Червеният дяволи тръгнаха да обръщат мача, но бяха попарени рано рано от още една глупава грешка в отбрана последвана от втора заслужена дузпа. И пак Джерард, и пак гол 0-2.

Домакините не напаравиха нищо запомнящо се за цял мач, с изключение на един удар във вратата на Рууни и едно пропуснато положение на ван Перси. Реферът дори отсъди трета дузпа, този път несправедливо, но Джерард пропусна да направи хеттрик от дузпи. Фактът обаче, че се отсъждат три поредни дузпи в един мач на Олд Трафорд говори много за това, че Фъгюсън го няма и съдиите не се страхуват да отсъждат наказателни удари, при това повече от един.

Уморени, обезверени и с човек по-малко хората на Мойс допуснаха още един гол, този път самият Суарес успя да се разпише и да направи класиката пълна. Така мечтите на Юнайтед за ШЛ угаснаха, дори ще им е много трудно да се преборят за Лига Европа. От своя страна черевните от Анфилд дадоха сериозна заявка дори за титлата, като се върнаха на втората позиция, следвайки плътно Челси с мач по-малко.

Тотнъм – Арсенал 0:1

Дербито на Северен Лондон бе от изключително значение за двата отбора, които се бореха за своите цели.

Мачът започна с вихрено темпо и още във втората минута Росицки откри резултата със страховите диагонален удар от границата на наказателното поле. Това се оказа и единственото попадение в срещата, тъй като до края никой не успя да промени статуквото. Окслейд-Чембърлейн пропусна няколко изгодни ситуации, докато шпорите не успяха да създадат кой знае какви опасности пред Шчесни.

По този начин домакините пропуснаха възможността да се доближат до топ 4, докато артилеристите се изравниха по точки с Ливърпул и интригата около титлата остава в пълна сила.

Трябва да признаем, че не сме виждали скоро четири отбора да имат реален шанс за първото място 8-9 кръга преди края. Което предвещава крайно интересни двубои до май месец.