Заради снеговалежите вчера пътната обстановка в цялата страна беше усложнена в редица области в страната, предимно в Северна България. ГКПП -Дунав мост беше затворен за движение и се пропускаха само автомобили с румънска регистрация в посока Румъния. В Силистренско падна 30 см. сняг, а в София много булеварди останаха непочистени, въпреки уверенията на общината, че са се справили със снега.
Заради снега и поледицата 19-ия километър на магистрала „Тракия“ катастрофира ТИР. Причината е несъобразена скорост, а пострадали няма. Заради непочистената магистрала в по-голямата част от участъка Пазарджик – София скоростта е беше ограничена до 50 км/ч.
Такава е обстановката, искахме сняг и го получихме. Ето и някои съвети от експерти, които може да са ви полезни по време на снежната зима.
Хората, страдащи от хронични заболявания като сърдечно-съдови, диабет и високо кръвно, не е добре да се излагат на студеното време. Според специалистите, ниските температури и допълнителната физическа активност от лопата за сняг може да бъде рисковано занимание, тъй като студът свива кръвоносните съдове, което кара сърцето да изпомпва по-трудно кръвта, за да достигне до пръстите на ръцете и краката. Комбинацията може значително да увеличи риска от сърдечен пристъп и инсулт.
Избягвайте да излизате да работите с лопатата, след като сте изпили чаша кафе или чаша, защото пиенето може да доведе до дехидратация. Алкохолът може да ускори загубата на топлина и да наруши способността ви да имате ясна представя колко ви е студено, докато сте отвън. Правете почивки и не забравяйте да пиете вода. Спрете работата, ако започнете да се чувствате замаяни, почувствате болка в гърдите или затруднено дишане.
Кръвното понякога може да се увеличи рязко, ако сте вдигнали тежък сняг. Вдигайте не препълнени лопати, дори ако се наложи да ринете по-дълго, за да изчистите входа. Не забравяйте да огъвате коленете си, за да се избегнат наранявания.
Това може да ви помогне при падане да не се подпрете на ръката, която използвате по-често. Тъй като паданията се случват бързо, хората често инстинктивно се опитват да се подпрат с техните доминиращи ръце – от дясната страна за тези, които използват дясната си ръка и отляво – за левичари. Ако държите нещо в доминираща ръка е по-малко вероятно да я използвате, когато падне и е по-малко вероятно да нараните необходимата ви ръка по-тежко.
Ако сте пеша и ходите по лед, който ще бъде все по-често срещан по улиците на София, плъзгайте краката си по него, като ги държите леко раздалечени. Това ви дава по-добър баланс при хлъзгави повърхности.