Новата икономическа криза е неизбежна

| от |

Европейската и световната икономика все още продължават да се възстановяват след ударите на кризата, но експертите вече предсказват ​​нови катаклизми.

Тези дни на световната общност беше представено проучване на Световната банка, съдържащо прогнози за развитието на икономиката на планетата през следващите години. Заключенията, до които са стигнали учени и експерти, не вдъхват особен оптимизъм.

На пазара на труда, се посочва в доклада, ще има глобалната криза на заетост, което може да се превърне в сериозна пречка за икономическия растеж. Според прогнозите на специалистите, до 2030 г. на планетата трябва да бъдат създадени допълнително най-малко 600 000 работни места, за да може нивото на заетост да бъде в съответствие с увеличаването на населението.

Както се посочва в доклада, в момента в страните от „Г20″ без работа са повече от 100 милиона души. Но и сред тези, които имат работа, има различни категории. По-конкретно, тревога предизвиква нарастването на броя на така наречените “ бедни работещи “ – тези, които получават за работата си не повече от 2 долара на ден. Тези хора в държавите от „Г-20“ наброяват 447 милиона. Като цяло, както отбеляза в речта си по време на представянето на доклада директорът на Световната банка по заетостта Найджъл Туос, въпреки че в последните 2 години и се наблюдава леко възстановяване на глобалната икономика, растежът й все още е по-нисък от прогнозните показатели. И има опасност, тази тенденция да се запази.

Друг проблем е увеличаващата се пропаст между богати и бедни. В издаден през юни 2014 доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) се посочва, че по време на кризата, тази разлика се е увеличила още повече. В Гърция и Испания, например, доходите на населението са намалявали с 13% на година. В проспериращата Австрия доходите на бедните от 2007 до 2011 са намалявали с 0,8% на годишна база, докато при богатите, те са се увеличавали с 1,3% всяка година. Като цяло, според ОИСР, пропастта между най-бедните и най-богатите 10% от населението в момента е 9,6 пъти.

Австрийското издание „Die Presse“ цитира думите на генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия, че намаляването на заплатите в кризисните страни е помогнало до известна степен за намаляване на темповете на ръста на безработицата и възстановяване на конкурентоспособността. Но, според Гурия, допълнителното намаляване на заплатите ще имат обратен ефект, тъй като при това не расте нито заетостта, нито потребителското търсене на населението. Правителствата, според генералния секретар на ОИСР, трябва да се фокусират върху провеждането на структурни реформи, което ще позволи да се засили конкуренцията на пазарите за стоки и услуги. В крайна сметка се нарастне благополучието на гражданите.

През последните години, към многото лица на кризата се прибави още един фактор – политическият. От ЕС тези дни хабят сили и енергия не за решаването на икономическите си проблеми, а за измислянето на нови санкции срещу Русия – при това, за сметка на собственото си благосъстояние.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Новата икономическа криза е неизбежна