Ултразвуковата технология има няколко предимства, пише CNET. На първо място тя е много по-евтина от компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс, преносима е и може лесно да бъде транспортирана до отдалчени от градските центрове селища.
За разлика от компютърната томография, скенерите и рентгеновите лъчи, няма излагане на радиация, заради което и се използва за следене на бременност. За съжаление, звуковите вълни с висока честота не могат да осигурят достатъчно качествена резолюция при опитите да се наблюдават меки тъкани. Това е причината да не може да се прилага за откриване на тумори. Откритие на учените от Медицинското училище към Университета на Северна Каролина може да промени това.
Комбинирайки ултразвука с използването на специален агент за контраст, изследователите са успели значително да подобрят резолюцията, следователно и възможността за установяване на злокачествени образувания. Инженерите биомедици са могли да визуализират увреждания, причинени от злокачествен тумор по стените на кръвоносните съдове, наречени ангиосаркома.
Възможно е ултразвуковата технология никога да не успее да надмине възможностите на компютърна томография и ядрено-магнитния резонанс, но фактът, че успешно са визуализирани миниатюрни туморни образувания дава надежда, че това може да бъде достъпна алтернатива за много части на света.