Най-накрая създадоха гъвкав дисплей

| от |

Гъвкавите екрани са една от основните дисциплини в съзтезанието за разработване на следващото поколение високи технологии. Нов прототип на дисплей, създаден с графен, обещава по-ефективна алтернатива на съществуващите методи за разработка, пише Gizmag.

Устройството, създадено от учени от Кеймбриджския университет, е електрофорезен екран, подобен на дисплеите на електронните книги. Вместо да е направен от пластове стъкло обаче, той се състои от пластове гъвкава пластмаса и за първи път „вълшебният“ материал графен се използва в огъващо се устройство, базирано на транзистори. Задната матрица на екрана, където са компонентите за захранване с електричество, е така конструирана, че би могла да се произвежда при нискотемпературен процес на “принтиране” на графена върху субстрата.

Учените от Кеймбридж са произвели прототипа си при температура по-ниска от 100 градуса по Целзий.
Тази нова, базирана на графен технология, която би могла да намери редица приложения – от проводници до соларни клетки, има потенциала да бъде най-евтиното и лесно за производство решение за огъващ се екран, намирано досега. Други бъдещи разработки може да включват LCD и OLED технологии. Научният екип смята също, че гъвкавата матрица е достатъчно лека и мека, за да се използва за сензори с голяма памет в медицински системи за сканиране или свръхточни инструменти за разпознаване на жестове.

 
 
Коментарите са изключени за Най-накрая създадоха гъвкав дисплей