Волейболистите на „Марек Юнион Ивкони“ спечелиха шампионската титла на България за четвърти пореден път, след успех във финалната серия срещу „Добруджа“ с 3-2 победи. Днес в петата среща от финала дупничани надиграха като гости достойния съперник с 3:2 гейма (25:23, 22:25, 16:25, 25:23, 15:9). „Добруджа“, който завърши първи в първата фаза от първенството, остава със сребърните медали. На третата позиция се нареди отборът на „Монтана“.

Гостите от „Марек“ спечелиха първата част от мача, която започна доста равностойно и точка за точка до 12:12. След това гостите взеха минимален аванс, но добруджанци обърнаха до 15:14 и до 17:15. Но дупничани изравниха до 17:17, а след това поведоха за 20:18. Не само в тези моменти, а и като цяло в срещата си пролича, че двата отбора са уплашени и рядко предприемат рискове в атака, не търсят остротата. Накрая добруджанци не успяха да спасят гейма с посрещане и Ангел Велков с мощен удар направи 25:23.

Във втория гейм играчите на треньора Мирослав Живков започнаха по-добре и взеха аванс с 8:5 и макар след това резултатът да бе изравнен, добри отигравания на Симеон Александров и 17-годишният Илия Петков увеличиха преднината им на 13:9. На мястото на Петков, който имаше проблеми при началните удари, влезе опитният Рагин, който затвърди
атакуващата мощ на „Добруджа“. Заедно с Александров и включилият се силно Костадин Стойков, зелените дръпнаха със 17:11. След това гостите опитаха да скъсят пасива си, но отново Костадин Стойков и неудърживият в тези моменти Александров нещата бяха докарани до 24:21. Въпреки опитите на македонеца Гьоргиев и на Борислав Апостолов, вездесъщият Александров изравни с 25:22.

Третата част мина най-бързо, тъй като „Добруджа“ успя набързо да спре съпротивата на гостите, които дори поведоха с 2:0 в началото. След отлична атака на младия Илия Петков и след това на Рагин, домакините дръпнаха с 11:10 и вече постоянно увеличаваха преднината си. Те направиха 10 последователни точки, а накрая добре заигра и Димитър Маринков, който с две мощни атаки по диагонала затвори частта с 25:16.

Четвъртата част приличаше много на първата, като и двата отбора си разменяха водачеството, но без сериозен аванс. Единствено след първото техническо прекъсване добруджанци дръпнаха с 10:7, но от този момент методично дупничани натиснаха в своя полза. Тройна блокада срещу Симеон Александров и блок-аут на Михаел Манджуков изведоха дупничани напред с 21:17. И тъкмо домакините скъсиха пасива на 2 точки, а след това и изравниха на 22:22, когато на сцената излезе македонецът Гьоргиев. Капитанът на „Марек“, както и Борислав Апостолов направиха 24:22, а след това Гьоргиев и Павел Душков изработиха и крайната точка за 25:23.

В тайбрека отново Гьоргиев направи две решаващи блокади срещу Симеон Александров стартира с 5:2. В този момент треньорът Живков извади Симеон Александров, чийто атаки бяха вече ясни за съперника. След нова грешка на домакините и докосване на мрежата авансът на дупничани стана 7:2. Импулс от смяната Димов и опитът на Стойков доведоха нещата до 6:8, когато Найден Найденов поиска прекъсване, за да спре серията на домакините. / БНР

Коментарите са изключени за „Марек Юнион Ивкони“ с четвърта поредна титла от мъжкото ни волейболно първенство