Дан Тилън специално за Yahoo Tech
В живота на всяко дете има определени незаличими ритуали които бележат прехода от една възраст към друга. Първото колело. Първите ролкови кънки, първата китара. Първата кола.
Никой от тези първи моменти обаче не е изпълнен с по-голяма несигурност, страх и потенциал да банкрутираме ненадейно от покупката на първия мобилен телефон. Добре де, колата може би попада в тази категория – със сигурност е трудно да забиеш телефона си дърво или да бъдеш арестуван заради изпращане на СМС-и в нетрезво състояние. Въпреки това, опасностите, които грозят децата ви на високотехнологичната магистрала са също толкова реални, колкото и тези, които ги дебне на пътя, да не кажем и по-смъртоносни.
Освен това всеки един от вас може да се окаже с ситуацията да му се наложи да харчи повече да мобилния интернет на детето отколкото за първата му кола . Според един от големите американски доставчици на евтини мобилни телефони за тийнейджъри, родителите броят средно 10 500 долара за мобилните услуги на детето си докато е на възраст между 12 и 22 години (това е средно около 87,5 долара на месец). С една дума – ох!
Проучванията в Америка сочат, че едно средностатистическо дете получава първия си мобилен телефон някъде около 12-я си рожден ден, а една трета от тези подаръци са смартфони. Кога е правилното време да връчите на детето първия му телефон? Как трябва да го направите? И какво следва да предприемете за да сведете до минимум разходите? Има ли въобще някакъв начин да се измъкнете от този модел? Отговорът на този последен въпрос вероятно е НЕ. Но ето отговор на останалите…
Помощните колела
Нищо не дава по-ясна картинка на израза „полудял потребител“ като очите на щастлив 9-годишен притежател на iPhone. От друга страна може да видим и четвъртокласници, които носят наследени от родителите си телефони, които без да се замислят се ъпгрейдват до последната версия на Apple или Android и не виждат нищо по-логично от това да дадат старата версия на мощните си миникомпютри на своите наследници.
Нещо като да дадеш ползвано Порше Карера на начинаещ шофьор. Експертите са категорични, че родителите оставят много мощни технологии в ръцете на своите деца без да осъзнават последствията от това. Децата от своя страна използват тези притежания като символи на техния социален статус повече отколкото като реален инструмент за комуникация с техните родители.
Затова, обикновен телефон с ограничени функции, който ще позволи на хлапето да си говори с вас или вие с него и ще ви дава координати на местонахождението му е абсолютно достатъчна екстра за дете в предтинейджърска възраст. Подобно на помощните колела на колелото, обикновените телефони са отличен начин да научите детето как да се отнася и комуникира посредством технологиите.
Ние дадохме едни такъв модел на дъщеря ни, когато навърши 8. Той имаше два големи бутона на него – единият да набира мама, а другият да набира татко, плюс още един за спешни случаи. Така ние контролирахме не само на кого се обажда, но и от кого получава обаждания. Телефонът беше много хубав като дизайн, много цветен и… тя го загуби след една седмица. Така че, обикновен телефон и предплатен мобилен план. Перфектната комбинация. Имате ли по-добри идеи?
Ако решите все пак да връчите стария си смартфон на своите наследници, уверете се че сте изключили всички онези функции, които не искате те да използват. И нещо което не сте се сетили нали? Хубаво е да научите децата си предварително как се провежда телефонен разговор. Защото, колкото и невероятно да ви се струва, оставени, буквално, сами с устройство в ръка, повечето деца няма да се справят с тази задача. Трябва да ги научим още и че често най-добрия начин да се разрешим някой проблем е да се обадим по телефона и да поговорим за него.
Спомням си как самия аз учех децата си да казват „здравейте“, когато вдигнат телефона, „довиждане“, когато затварят и да оставят съобщение, когато им се гласова поща. Нямам спомен моите родители да се ме учили на тези неща. Очевидно това е изгубена част от моето възпитание.
Умни телефони, умни родители
И така, коя е правилната възраст вашето дете да получи смартфон?
Питах много хора по този въпрос и очевидно постигнатия консенсус по този въпрос е – по време на средното образование (от 8-ми клас нататък). Тогава именно мобилните телефони стават необходимост – в повечето случаи за родителите, не толкова за децата. Училищата на децата са в повечето случаи са далеч от вкъщи, често самите те имат извънкласни занимания и е добре да може да им се обадиш или да им пуснеш съобщение, дори само за да кажеш, че ще закъснееш с десетина минути да ги вземеш.
Ето тук може да продължите с варианта обикновен телефон, като устоите на безграничния гняв на вашия тийнейджър („Проваляш живота ми! Мразя те!“) или пък да утолите глада му за смартфон технологии и да свикнете с безкрайното текстване, сексване, снапчатинг, кибертормоз, пристрастяване към видео игри и всички останали неща, от които ви побелява косата.
Един приятел казва, че не трябва да купуваме на нашия тийнейджър мобилен телефон – трябва да му купим два! Единият е смартфонът който иска, а другият – евтин функционален телефон тип пръчка. Тогава вече му връчваме договор, който да определи правилата, които му позволяват да запази смарт придобивката си – например мама или татко да имат всички пароли на устройството и разрешението да го проверяват по всяко време (в интернет дори има подробни насоки и образци как се правят такива договори). Ако откаже – получава пръчката. Това в общи линии дава на детето основните безопасни функции, на които вие държите, без всички останали цифрови екстри, които то жадува.
Вариант е да купите и смартфон с вградени функции за родителски контрол. Има такива, които позволяват да се определя лимит за време разговори, да се филтрират уеб сайтове, да се блокират номера и т.н. Има и подобни пакети, които може да инсталирате на старите си Android или iPhone-и и да плащате на месечна база за такава услуга.
Вашият телефон е вашето проклятие
Да купиш телефон е само половината от сражението. Сега трябва да внимавате наследниците ви да не ви докарат до фалит с месечните сметки, които правят. Никой няма да е особено щастлив да плати 2 хилядарки само за да гледа детето му YouTube през цялата нощ.
Предплатената карта в случая изглежда най-приемливия вариант в дългосрочен план, вместо да прибавите разходите на полуделия ви тийнейджър към семейния тарифен план. Когато изхарчи отредените му минути, СМС-и или мобилен интернет – край, точка по въпроса.
В допълнение трябва са се подсигурите и за неизбежните случаи, в които вашия наследник ще загуби умната машинка или още по-лошо – изпусне я в тоалетната. Мислете за това като бойното ви кръщене в един период, който трябва да дойде рано или късно и неизбежно ще отмине.