Какво искат молдовците

| от |

Румънският президент обяви, че желае страната му да се обедини с Република Молдова. Мнозина молдовци нямат нищо против подобна стъпка. Правителството в Кишинев обаче натрупа ново самочувствие и мисли за други проекти, предава Дойче веле.

Кръчмата „Londophon“ в Букурещ е нещо като сборен пункт за молдовските студенти в града. Собственик на заведението е 29-годишният молдовец Влад Болокан. Той отдавна живее в Румъния, а от 10 години насам притежава и румънски паспорт. „Изкарах си румънски паспорт, за да мога да пътувам свободно из Западна Европа, а и молдовското гражданство, както и самата държава Молдова са изкуствено създадени през 1991 година. Преди това такава държава нямаше“, казва бившият студент.

romania+schengen+raja+tulli

При разпада на СССР през 1991 година Молдавската съветска социалистическа република обявява независимостта си под името Република Молдова. В същото време най-източната част на бившата съветска република решава да остане под орбитата на Москва и също се обявява за независима – става дума за Приднестровието или Приднестровска молдовска република, която обаче и до днес остава непризната.

„Румънци сме!“

Днес повечето жители на Република Молдова говорят румънски. А река Прут разделя републиката от едноименната румънска област. „В действителност това разделение е само условно“, казва Влад Болокан. „Повечето хора наричат себе си молдовци и само една малка част се смятат за румънци. Но дори и да се наричаш молдовец, в областта Бесарабия например това винаги е означавало, че си румънец. Дори и езикът, който преди промените наричаха молдовски, си е чист румънски“, казва Болокан.

От 1990-те години насам в Румъния има стабилно мнозинство, което настоява за обединението на двете страни. По време на демонстрации в Букурещ млади молдовци неведнъж са скандирали: „С еднаква кръв сме. Румънци сме!“.

Неотдавна румънският президент Траян Бъсеску дори обяви по телевизията: „Следващият голям проект на Румъния е обединението с Молдова“. Той уточни, че „това няма да стане насилствено и против волята на румънците от двата бряга на река Прут“. „Ако обаче гражданите на Република Молдова желаят това, то нека знаят, че Румъния ще ги подкрепи“, подчерта държавният глава.

Напред към Брюксел и по-далече от Москва!

Същевременно обаче повечето граждани на Молдова са въздържани. С парафираното преди броени дни споразумение за асоцииране с ЕС по програмата „Източно партньорство“, прозападното правителство в Кишинев направи първата сериозна стъпка към сближаване с Европа и отдалечаване от Русия и така натрупа ново самочувствие. Според Влад Болокан, няма нищо по-логично. „Младите и образованите молдовци гледат към Западна Европа – към Германия, Франция и т.н. Никой не гледа вече към Москва“, казва той.

TRV269_a

Москва обаче се опитва да упражнява натиск – с молдовските вина и руския газ: Русия спря да купува молдовски вина и същевременно се кани да вдигне цената на руския природен газ за молдовците. С помощта на Европейския съюз обаче Молдова скоро ще бъде свързана със западноевропейската газопреносна мрежа. До края на 2014 година тръбопроводът до Румъния трябва да бъде готов, а това означава, че следващата зима Молдова вече няма да бъде зависима от руския газ.

 
 
Коментарите са изключени за Какво искат молдовците

Повече информация Виж всички