Как по време на студената война шведските служби се опитали да вербуват сина на Генералния Секретар на КПСС на СССР

| от |

ffc0cc70-d60f-11e3-_696235c

По време на студената война шведските спецслужби са се канили да завербуват Юрий Брежнев, сина на Генералния Секретар на КПСС на СССР – Леонид Брежнев.

Целта е била почти постигната с помощта на жена агент от британското разузнаване, отразяват вчера, 8 май вестник „The Times“. Плановете на британците са се провалили заради неочаквано предателство на тяхен шведски сътрудник, който пък е работил за КГБ.

Подробностите за цялата шпионска история се разкриват в новата книга под заглавие „Ловецът на шпиони“ на бившия началник на Службата за Държавна Безопасност на Швеция (СЕПО) – Улоф Фронштедт (Olof Franstedt), ръководител на СЕПО от 1966 г. до 1978 г.

Завързаната история става след като Улоф е искал с помощта на шантаж да склони към сътрудничество Юрий Брежнев, който по това време е работил в съветското търговско представителство в Стокхолм. При него е трябвало да бъде пратена британската агентка Енн, която Великобритания е препоръчала на шведските служби като най-ефективната съблазнителка, която дотогава не се е проваляла в нито една от възложените и мисии, всичките свързани със съблазняването на мъже.

Съгласно плана, Енн е трябвало да обещае на Юрий Брежнев интимна близост и да го примами в нейния апартамент, който предварително е бил оборудван с всякаква аудио и видео-апаратура. Шведското СЕПО е планирала след това да притисне със шантаж сина на съветския лидер, а с помощта на бъдещите записи от следващите интимни срещи да получи информация за някои предстоящи търговски сделки на представителствата на СССР в чужбина и Швеция. Въпреки обаче прецизната подготовка на операцията, Юрий Брежнев неочаквано е напуснал територията на Швеция. В книгата се обяснява точно този момент, свързан с намеренията на шведската спецслужба и как тя е била издадена от един от сътрудниците и – Стиг Берглинг (Stig Bergling). Оказало се, че Берлинг по това време е сътрудничал пък на КГБ.

„Дори и днес много се ядосвам, когато се сетя за това!“ – признава бившия шеф на СЕПО Фронштедт.

Самият предател Берглинг е бил разобличен през 1979 година, а в последствие арестуван пътувайки към Израел. След това Берглинг е бил депортиран в Швеция, където е получил доживотна присъда за държавна имяна. Бившия агент обаче е успял да избяга през 1989 година, след като му е бил разрешено да посети съпругата си. По-късно обаче беглеца Берглинг се е предал на властите през 1994 година и преди да бъде амнистиран, е излежал още три години от присъдата си.

 
 
Коментарите са изключени за Как по време на студената война шведските служби се опитали да вербуват сина на Генералния Секретар на КПСС на СССР