Гришо на осминафинал в Австралия след 156-минутен тенис трилър

| от |

Такива бяха първите коментари в австралийските медии, след като Григор Димитров победи и 11-я в схемата Милош Раонич и за първи път стига до третия кръг на Australian Open.

grigordimitrovhighs_72anycp9cbwh16dirunkxg0v3

Григор спечели първия сет с 6-3, Раонич успя да изравни и играта вървеше гейм за гейм в третия до 4-4, след което българинът „влезе в серия“ и спечели гейма с 6-4. В четвъртият се стигна тежък и зрелищен тайбрек, в който Гришо се наложи с 12-10 под оглушителните аплодисменти на публиката и сериозната българска агитка, която скандираше името му!

Такива бяха първите коментари в австралийските медии, след като Григор Димитров победи и 11-я в схемата Милош Раонич и за първи път стига до третия кръг на Australian Open. Григор спечели първия сет с 6-3, Раонич успя да изравни и играта вървеше гейм за гейм в третия до 4-4, след което българинът „влезе в серия“ и спечели гейма с 6-4. В четвъртият се стигна тежък и зрелищен тайбрек, в който Гришо се наложи с 12-10 под оглушителните аплодисменти на публиката и сериозната българска агитка, която скандираше името му!

Така Григор Димитров стана първият българин, достигнал 1/8 финал на турнир от Големия шлем. В интервюто на корта веднага след победата, репортерът си беше подготвил въпрос и за България и явно впечатлен от виковете „Григор!“ попита нашето момче колко внимание получава в родината си, което даде възможност на Гришо да благодари на верните си български фенове. Другият въпрос беше за евентуалната възможност, ако победи и в следващия кръг, след това да се изправи срещу Надал – тук Григор се позасмя към публиката (много добре му се удава „флирта“ със зрителите) и отговори, че с неговия щаб мислят „мач за мач“, така че сега е наред едноднвената почивка. „За първи път оставам за втората седмица на Australian Open и ми се иска да се възползвам максимално от това!“ – добави той.

А в понеделник го чака Роберто Батиста Агут, който може и да по-назад от Григор (Агут е 62-ри в ранглистата), но явно е в страхотна форма, за да успее да победи дел Потро, а днес и Беноа Пер. Това ще е четвърти двубой между Григор и Агут, като в трите мача досега, българинът има само една, при това много драматична победа. Но … на война като на война. А войни се печелят само с битки срещу големите.

А тази съботна утрин ще остане паметна за тези, които успяха да се събудят, защото победата на Григор срещу 11-ят в ранглистата и „натоварен“ със сходни очаквания за голямо бъдеще Раонич е знакова. Тя не само донесе 135 000 долара и 180 точки на Гришо, не само го класира на 1/8 финал, но и му дава шанс да влезе в Топ 20 на големите тенисисти – за да се случи това, Бердих и Лопес не трябва да побеждават много-много… но пък и пътят на Григор в Мелбърн може би не спира дотук.

Но… малко статистика. Най-голямо предимство българинът имаше във факта, че направи много по-малко непредизвикани грешки от Раонич, уинърите бяха почти равни, малко повече асове за канадеца и по-висок процент успеваемост на Гришо при мрежата, макар и при доста по-малко опити от неговия противник. Но имаше няколко уникални разигравания, няколко минаващи удари от друго измерение, няколко почти невероятни топки – от онези, които карат коментаторите да сравняват Григор а най-„извънземните“ мигове на Федерер.

Многов емоция и хъс вложи Григор, много добре използва правото си на „ястребово око“, особено в един от ключовите моменти на тайбрека… Изобщо мач, който ще се помни… и който ни кара да мечтаем и за повече… както, предполагам, и Григор!

Но имаше няколко уникални разигравания, няколко минаващи удари от друго измерение, няколко почти невероятни топки – от онези, които карат коментаторите да сравняват Григор а най-„извънземните“ мигове на Федерер. Многов емоция и хъс вложи Григор, много добре използва правото си на „ястребово око“, особено в един от ключовите моменти на тайбрека… Изобщо мач, който ще се помни… и който ни кара да мечтаем и за повече… както, предполагам, и Григор!

С класирането си за осминафиналите Димитров си осигури чек за $135,000 и 180 точки, които към днешна дата го изкачват под №20 в света, а до края на турнира само двама тенисисти имат реален шанс да го изместят – Андерсън при победа над Бердих в следващия кръг и Лопес при полуфинал.

Лили Големинова

Коментарите са изключени за Гришо на осминафинал в Австралия след 156-минутен тенис трилър