Форума за климата във Варшава : Само общи приказки…

| от |

Пет дни продължиха дискусиите в полската столица. Очакваше се ново споразумение за опазване на климата. Основните въпроси обаче си останаха нерешени, а множество неправителствени организации разгневено напуснаха форума, предаде Дойче веле.

waw

Напредък на практика не е постигнат, което предизвика острия протест на редица природозащитни организации. Голяма част от неправителствените организации напуснаха Световната конференция по климата, която от понеделник насам се провежда във Варшава. Без решение остават най-вече споровете за това как да се разпределят финансовите тежести по бъдещите ангажименти за опазване на климата.

„Промените в климата са факт, но тук във Варшава не се стигна до никакъв напредък“, казва шефът на Грийнпийс Куми Найду. Редица централни въпроси остават без решение. Нещо повече: от организацията WWF определиха случващото се във Варшава като фарс, който обслужва интересите на въгледобивната индустрия.

Най-сложни са финансовите въпроси

На конференцията във Варшава ООН смяташе да положи „крайъгълния камък“ за бъдещото обвързващо споразумение за защита на климата. Крайният вариант на документа би трябвало да бъде одобрен в Париж през 2015 година, след което през 2020-та споразумението да влезе в сила. Целта е рязко да се намалят количествата на вредните парникови газове в атмосферата, да се намали прогнозираното затопляне на Земята от четири на два градуса и да се регламентират помощите за по-бедните държави. Но представителите на участващите 194 държави останаха твърде далеч от тази цел.

Мненията се разминават най-вече по въпроса за парите, предназначени за по-бедните страни. „Няма нито една точка, по която да няма спорове“, призна представителката на германското министерство на околната среда Урсула Хайнен-Есер, визирайки финансовата част на проекта. Наред с другото, и до момента остава неясно как отпусканите финансови средства ще достигат до по-бедните държави. Нерешен обаче е не само проблемът с финансите. Екологът Никлас Хьоне заявява, че липсват и конкретни мерки за бъдещето. Затова пък има развитие по въпроса как биха могли да бъдат компенсирани вредите и щетите, които страните понасят от измененията в климата, казва Хайнен-Есер.

„Трябва да се сложи край на празните приказки“

„Тази конференция трябваше да представлява важна крачка напред, но нищо подобно не се случи“, отбелязва шефът на Грийнпийс Куми Найду. Представителите на други природозащитни организации като Оксфам и WWF също се съмняват, че нещо ще се промени през последния ден (22.11.) на конференцията. „Решението за напускане на форума е израз на чувството ни за солидарност спрямо жертвите на климатичните промени“, казва Хариет Сингх от „Action Aid International“. „Някой ден все трябва да се сложи край на празните приказки. Време е да се разбере с колко пари разполагаме за борбата ни срещу промените в климата“, казва тя.

Три други неправителствени организации – „Мизереор“, „Хляб за света“ и „Джърмануоч“, приветстваха решението за напускане на форума, но предпочетоха да продължат да участват в преговорите. „Ще се опитаме да придадем на този натиск конструктивна динамика в рамките на дискусиите“, заяви Клаус Милке, председател на „Джърмануоч“.

По думите на Найду, надеждите на природозащитните организации са отправени сега към следващата Световна конференция по климата през 2014 година в Лима. „Ценим ролята на ООН и на Секретариата по климата към ООН“, подчертава той. „Но искаме да окажем натиск спрямо правителствата в нашите държави, за да може през следващата година да се стигне до добри резултати.“

От „Коалиция за климата“ също излязоха със своя декларация по случая :

Продължаващата вече десети ден среща на ООН за климата СОР19 във Варшава, Полша се оказа до момента пълен провал. Домакините направиха всичко необходимо, за да я провалят, а Австралия, Канада, Япония, САЩ и др. развити страни допринесоха даже за отстъпление от досегашни ангажименти на страните участнички. Мястото за срещата на върха е недостатъчно и много представители на медиите и НПО не получиха акредитация, но за сметка на това имаше достатъчно места за спонсорите на конференцията, които бяха едни от най-замърсяващите компании и лобисти за продължаване на статуквото и замърсяване в енергетиката, транспорта, селското стопанство.

В същия период Полша беше домакин и на световния въглищен форум, който се председателстваше от полския министър на икономиката, и който накрая прие отворено писмо до председателя на СОР19 (полския министър на околната среда). Вчера мининстър-председателят на Полша замени министъра на околната среда със зам. министъра на финансите, която в първата си реч заяви, че основен приоритет за нея е фракинга за шистов газ. През цялото време домакините бойкотират опита на ЕС за прогрес в преговорите и за напредък по отношение на изготвяне на споразумение целите и ангажиментите свързани с климатичните промени.

Още в началото на преговорите миналата седмица, Япония и Австралия заявиха, че се отказват от заявените ангажименти, а Канада продължи да блокира и снишава целите си, независимо че по същото време поредното климатично бедствие отне животите на хиляди филипинци. Днес е предпоследният ден от срещата, а напредък няма никакъв. По всички важни панели и документи няма дори приет механизъм, камо ли финален текст. Тази среща е поредният провал, а пораженията са за всички хора по света, но най-вече за силно засегнатите и уязвими развиващи се държави.

 
 
Коментарите са изключени за Форума за климата във Варшава : Само общи приказки…