Изпълнителните директори на десетте най-големи европейски енергийни компании поискаха прекратяване на субсидиите за зелена енергия.
10-те изпълнителен директори, които се наричат „Magritte group“ защото се срещнали за пръв път в белгийската галерия, управляват компании, които контролират около половината от енергийния капацитет на Европа.
На съвместна пресконференция те съобщиха, преди срещата на ЕС на върха посветена на енергетиката, че Старият континент има твърде голям енергиен капацитет, поради което цените са паднали, а те не могат да реализират очаквана печалба. Според Ройтерс такава пресконференция е нещо безпрецедентно.
Техният аргумент е, че енергията, получена от слънцето и вятъра получава огромни субсидии и това е довело до рязък скок на добиване на електричество от зелена енергия. Поради това работата с традиционните източници на енергия (ядрена или газ) става по-малко печеливша.
Проблемът е, че когато се изчерпа добитата зелената енергия, след това всички се връщат на традиционните източници на ток. Това обаче води до необходимостта конвенционалните компании да съхраняват в готовност повече ток, което обаче е скъпо.
„В сектори като металургия, автомобилостроене или преработка, когато има свръх продукция, тогава капацитета се затваря. Въпреки това в енергийния сектор, имаме масово субсидиран допълнителен капацитет за зелена енергия, който ни доведе до абсурдната ситуация, в която се намираме днес “ обяснява изпълнителният директор на GDF Suez, Джерард Местралет .
Иронията на ситуацията е такава, че без значение колко е чистата енергия, тя все още не може да се съхранява, поради което не може напълно да замени изкопаемите горива и ядрената енергия. А докато това не се случи, „старите“ съоръжения ще трябва да се поддържат .