ЕК оповестява доклада относно напредъка на България

| от |

eubgЕвропейската комисия представи тринайсетия доклад за България. Напредъкът още е недостатъчен, има скандални назначения и влияние върху съда, пише в него. Докладът представя анализа на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка за предприетите от България стъпки през изминалите 18 месеца и посочва в кои области са нужни още мерки, предаде БТА.

Цялостният напредък все още не е достатъчен и остава несигурен, пише в доклада.

Повтарящите се скандали, свързани например с назначения, които трябваше да бъдат прекратени по етични съображения, изплъзване от правосъдието на осъдени ръководители на организираната престъпност и поредица от разкрития относно политическото влияние върху съдебната система подкопаха общественото доверие.

Продължава да има твърде малко дела за престъпления, свързани с корупцията или организираната престъпност, достигнали до успешен съдебен край, се посочва в доклада.

Комисията приканва България да ускори напредъка си по отправените от нея препоръки във връзка с реформата на съдебната система, професионалната етика и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

В съобщение, съпътстващо доклада, се цитира изявление на председателя на комисията Жозе Барозу, според когото в България трябва да насърчават радетелите на промяната и да се осигури лидерство.

„В доклада се посочва, че в България трябва да насърчават радетелите на промяната и да се осигури лидерство. Основни принципи като върховенството на закона и независимостта на съдебната власт трябва да залегнат в основата на дългосрочна стратегия за реформа. Политически ангажимент за прилагането на такъв подход, както и конкретни и практически мерки в краткосрочен план са най-добрият начин, за да бъде задвижен процесът и да се напредва по-бързо към постигането на показателите по механизма за сътрудничество и проверка.“

Screenshot_1България е отбелязала напредък в няколко области, но остават и много проблеми. Това заяви говорителят на ЕК Марк Грей при представянето докладите за България и Румъния.

Като проблемни теми Грей посочи спорните назначения на ръководни постове в България, както и бягството от правосъдието на фигури от организираната престъпност.

Той подчерта, че фактът, че в рамките на 18 месеца България е имала три различни правителства не помага за постигане на консенсус. Грей все пак подчерта, че ЕК не дава оценка на правителствата, а на процесите в страната.

ЕК вече е казала „да” на България и Румъния за Шенген. Това заяви говорителят на ЕК Микеле Черконе в отговор на журналистически въпрос. Черконе заяви, че България и Румъния вече са оценени по критериите за влизане в Шенген и имат категорично „да”, затова двете страни нямат нужда от повече одобрение.

Всички други критерии и политическо обвързване между докладите и готовността на двете страни за членство в зоната идват от страните членки на Шенгенската зона, с чието единодушие трябва да влязат двете страни.


 
 
Коментарите са изключени за ЕК оповестява доклада относно напредъка на България