Дойче Банк: Бъдещето на еврото и износът на капитал

| от |

Най-голямата германска банка прогнозира, че след три години еврото ще струва 0,95 долара, а Европейският съюз ще се сблъска с най-мощното изтичане на капитал в историята на световните финансови пазари.

В края на 2017 курсът на еврото спрямо долара може за пръв път от над 10 години да спадне под паритета и да достигне 0,95 долара, прогнозира „Дойче Банк“. Всички авторитетни американски и европейски банки са единодушни в прогнозите си, че през следващите две години еврото ще продължи да върви надолу спрямо долара.

Рекордна търговия

Анализаторите на британската банка HSBC предсказват, че към края на 2015 курсът на еврото ще стигне 1,19 долара. Техните колеги от „Барклис“ очакват понижаване до 1,10. От американската „Морган Стенли“ прогнозират, че в средата на следващата година еврото ще струва 1,14 долара, а експертите на „Голдман Сакс“ смятат, че зимата на 2017 курсът на двете валути ще се изравни.

От началото на тази година европейската валута е загубила спрямо долара около 6,5 %. За това време, по данни на Европейската централна банка /ЕЦБ/ курсът на еврото спрямо долара е достигнал максимума от 1,3953 през май и минимума от 1,2565 на 6 октомври. На 9 октомври курсът на еврото вече беше 1,2763 долара.

Колебанията в курса на долара се случват въз основа на дългосрочните исторически цикли, които продължават от 7 до 9 години, и в контекста на тези цикли понижаването на еврото до 0,95 долара не изглежда прекалено драматично, обясни анализаторът на „Дойче Банк“ Джордж Саравелос, който е автор на прогнозата.

В прогнозата той отбелязва няколко фактора, които през следващите три години ще определят движението на курса на еврото надолу. На първо място, това са излишъците от парична маса в еврозоната, които са се образували в резултат на рекордния търговски профицит. Според оценката на експертите, излишъците в търговията ежегодно достигат около 400 милиарда евро. Това е повече отколкото има най-големият световен износител Китай през най-успешните си години. „Ако тази тенденция се запази, това ще бъде най-големият излишък в историята на световните финансови пазари“, се казва в прогнозата.

Икономически парадокс

На пръв поглед изглежда, че такъв огромен плюс в търговията трябва да подпре курса на еврото нагоре. Но в еврозоната „действат по-могъщи сили“. Става дума за политиката на евтините пари, която провежда ЕЦБ, подкрепяйки основната лихва и лихвата по депозитите на рекордно ниско равнище. На 4 септември регулаторът намали основната лихва до 0,05%, с която ЕЦБ кредитира търговските банки. Лихвата по депозитите беше понижена до минус 0,2%.

„Само си представете тази политика през следващите няколко години: по сметките в европейските банки стоят от 500 милиарда до 1 трилион евро, които „печелят“ по отрицателна лихва“, отбелязва Саравелос.

Небивало бягство на капитал

Напълно естествено е, че тези пари ще трябва да бъдат инвестирани. Но тъй като в Европа не са останали привлекателни активи, носещи голям доход, а паричната маса е в излишък, инвеститорите ще търсят възможности в чужбина, обясни експертът.

Действията на ЕЦБ заедно с предстоящото през следващата година повишение на основната лихва в САЩ, което ще направи по-привлекателни вложенията в долари, ще провокира мащабно бягство на капитал от еврозоната, категорични са от „Дойче Банк“.

„Очакваме, че огромните излишъци от капитал в Европа в съчетание с агресивното смекчаване на политиката на ЕЦБ ще доведат до едно от най-големите бягства на капитал в историята на финансовите пазари“, се посочва в прогнозата. Наличието на тези излишъци от капитал означава, че до края на това десетилетие именно европейците ще определят международните тенденции в движението на капитала, смята Саравелос. „Европа ще стане най-големият износител на капитал през ХХI век“, смята експертът. /Дойче Веле

 
 
Коментарите са изключени за Дойче Банк: Бъдещето на еврото и износът на капитал