Днес избираме кой да ни представлява в Народното събрание

| от |

Днес българите отново сме поставени пред възможността да избираме – кой да ни представлява в Народното събрание и кой да управлява държавата.

Изборите за народни представители в 43-тото НС са предсрочни и са съпътствани с поредица от кризисни ситуации – както се разбра по време на кампанията във финансовата стабилност на страната, така и в политическата стабилност и драстичен спад на доверието към елита на властта.

Изборният ден започва в 06.00 часа сутринта. Днес ще имаме възможност да гласуваме измежду 18 партии и 7 коалиции, от които ще се излъчи съставът на бъдещото 43-то Народно събрание.

Всеки от нас с валиден документ за самоличност и участие в избирателния списък има право да гласува. Ако документът ни е изгубен, откраднат или в процес на издаване. МВР издава удостоверение по утвърден образец, с което ни допускат да гласуваме. Ако СИК не ни допусне до гласуване, отказът трябва да е писмен задължително и да ни бъде връчен веднага. Отказът може да оспорим след това пред РИК, която трябва да се произнесе незабавно до 1 час от получаване на жалбата.

При отварянето на изборното помещение може да присъстват членовете на СИК, кандидати за народни представители, представители на партия, коалиция и инициативен комитет, по един застъпник за една кандидатска листа, представител на медиите, наблюдатели и избирателите. Всички те не трябва да възпрепятстват работата на СИК.

Когато настъпи часът да дадем вота си първо естествено влизаме в изборното помещение. Легитимираме се с документ за самоличност – лична карта или паспорт. Член на СИК сверява документите ни в избирателния списък, след това откъсва пред нас една бюлетина от кочана и поставя един печат на гърба й. Членът на СИК сгъва бюлетината по указания от ЦИК начин и ни я подава. След това взимаме бюлетината и влизаме в кабината за гласуване. Отбелязваме своя вот с химикал, пишещ със син химикал. След като отбележим гласа си сгъваме бюлетината по начин, по който не разкрива тайната на вота, но позволяващ да се вижда номерът на бюлетината в долния десен ъгъл. Излизаме от кабината и подаваме сгънатата бюлетина на член на СИК, който сверява номера и в долния десен ъгъл с номера върху кочана, от който е откъсната. При съответствие членът на СИК откъсва този номер и го пуска в специалната за целта кутия. Поставя втори печат на гърба на бюлетината, като бюлетината не се разгъва, с втория печат може да пуснем бюлетината си в избирателната кутия.

Ако сгрешим при попълването на бюлетината, имаме право да получим втора бюлетина, но само веднъж. Сгрешената ни бюлетина, без да се разгъва, се унищожава с надпис „сгрешена“, подпечатва се с печата на СИК и се подписва от председател и член на СИК. След това се описва в протокола на СИК. Сгрешената бюлетината не участва при преброяването на изборния резултат.

Няколко са начините, когато вотът ни може да се окаже недействителен – когато бюлетината не е по установения образец; на гърба на бюлетината не се съдържат два броя печати на съответната СИК; в бюлетината има вписани символи, като букви, цифри и други знаци, когато не сме писало със син химикал, когато не сме отбелязали избора си със знак X или V; бюлетина върху, която няма отбелязан вот на избирателя за кандидатска листа; ако има отбелязване на повече от една кандидатска листа. Липсата на отбелязване на предпочитание/преференция в кръгче не прави гласа ни недействителен; при неотбелязване на преференция такова се зачита за водача на съответната кандидатска листа; при отбелязване на повече от 1 предпочитание в повече от едно кръгче не води до недействителност на гласа, а се зачита за водача на съответната кандидатска листа;

Изборният ден приключва в 19.00 часа. Ако не сме успели да дадем вота си до този час, а се намираме пред изборното помещение гласуването може да продължи до 20.00 часа. След края на изборния ден започва преброяването на гласовете.

По данни на ЦИК избирателите в избирателните списъци в страната са 6 875 199. За вота към момента има регистрирани наблюдатели от 39 неправителствени организации. Международните наблюдатели са от 7 организации, общият им брой е 69. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Днес избираме кой да ни представлява в Народното събрание