Диалог вместо санкции

| от |

Правителството на Мекленбург-Предна Померания не промени плановете си за провеждането на „Ден на Русия“ – въпреки отправените остри протести. Така само може да се помогне за разбирателството, настояха организаторите, предава Дойче веле.

Независимо от призивите, най-вече от страна на Християндемократическия съюз и на Зелената партия за отмяна на инициативата заради ролята на Русия в украинската криза и наложените ѝ заради това международни санкции, премиерът на провинция Мекленбург-Предна Померания Ервин Зелеринг от Социалдемократическата партия си остана с убеждението, че особено в тежки времена проявата в Росток и Варнемюнде само „може да помогне за по-доброто взаимно разбирателство“.

Общността на интересите

На същото мнение е и Герхард Шрьодер. Бившият германски канцлер се появи във Варнемюнде в ролята на основен оратор и още в началото благодари на Зелеринг за това, че е останал твърд. „Убеден съм, че тази проява е правилна и се провежда в точното време“, заяви германският социалдемократ, който е личен приятел на руския президент Владимир Путин и председател на Надзорния съвет на Nordstream AG – фирмата-оператор на тръбопровода „Северен поток“.

„Именно в трудни времена имаме нужда от диалог. И ако не сега, кога друг път?“, попита риторично бившият канцлер, който не скри гордостта си от това, че го смятат за човек, разбиращ руснаците. По думите му, Русия се чувства застрашена от Запада още от времето на Наполеон. „Да водиш диалог означава да отчиташ различните интереси, да градиш доверие и да намираш компромиси“, посочи Шрьодер.

Как обаче да изглеждат тези компромиси? По този въпрос по време на дискусията във Варнемюнде се открои виждането, че особено внимание изискват темите, свързани с икономиката. „Взаимните санкции нанасят огромни щети и на двете страни“, убеден е бившият германски канцлер. Затова той призова и руските, и европейските политици да намерят път, който да изведе от спиралата на икономическите санкции.

Шрьодер изрази съжаление, че след влизането в сила на примирието от Минск санкциите са били затегнати още повече. Той подчерта значението на икономическите връзки с Русия, с която Европа има общи интереси. „Няма да сбъркаме, ако разширяваме партньорството си в енергийната област и търговията със суровини, и то не само защото Русия е била, е и ще бъде надежден доставчик, а и защото тези суровини са жизнено необходими на германската промишленост“, каза Шрьодер.

Важността на връзките с Русия

Мекленбург-Предна Померания също има „жизненоважен интерес“ от добри икономически връзки с Русия, обяви на свой ред министър-председателят Зелеринг. По думите му, през миналата година стокообменът с Русия е достигнал близо 637 милиона евро, като половината от тази сума се дължи на вноса на петрол, газ и торове от Русия. Германската провинция пък е изнасяла за Русия най-вече метални изделия, сирене и растителни храни. Русия е четвъртият най-голям търговски партньор на Мекленбург-Предна Померания, а през първата половина на 2014 година тя дори е успяла да се изкачи до второто място.

Повече от 100 местни фирми поддържат икономически връзки с Русия. Но това не е всичко – редица важни за местната икономиката компании имат руски собственици: корабостроителниците Nordic във Висмар, Варнемюнде и Щралзунд, дървопреработващото предприятие Illim Timber във Висмар и други. Да не забравяме Лубмин, където излиза тръбата на „Северен поток“, за да стигне до потребителите в Германия. „Всяко работно място е важно“, увери председателят на Търговско-промишлената камара в Росток Клаус Руе Мадсен. „Много представители на местни фирми ни подкрепиха през последните месеци, показвайки колко е важен този „Ден на Русия“ – като символ за стабилността на нашите икономически връзки“, посочи той.

Предупреждението на посланика

Руският посланик в Германия Владимир Гринин предупреди за опасността от по-нататъшно влошаване на икономическите отношения между Германия и Русия. По думите му, през първата половина на 2014 година двустранният стокообмен е намалял с 6,5 процента.

Най-потърпевш от това е германският износ, който през юли е спаднал с 20 на сто спрямо миналогодишните си стойности. Липсата на взаимно доверие също е сериозен проблем, каза дипломатът. „Възстановяването на доверието винаги е по-трудна задача, отколкото лечението на икономически рани“, посочи Гринин.

 
 
Коментарите са изключени за Диалог вместо санкции