Зимата е настъпила над града, като тежките ботуши на някой тийнейджър петолевка на паважа. Макар реално сняг да няма, то студеното време вече ни приканва да прекарваме по-малко време по улиците на града и повече у дома на топло.
Освен това празниците наближават, а с тях и времето за подаръци. Книгата винаги е един добър подарък. Бъдете сигурни. Ако търсите нещо такова, се надяваме нашият списък за четене да ви помогне в избора.
Ето го и него:
„Ясновидци“, Либа Брей
Повечето хора, които са чели поредицата на Либа Брей за магьосници, вълшебници и ясновидци, разбира се, я наричат „моето guilty pleasure“. Към това добавяме факта, че госпожа Брей има много приятен стил на писане и е позиционирала действието на книгата си в началото на века. Време, по което хората, които харесват Фицджералд, „Великият Гетсби“ и джаза милеят.
„Малкият приятел“, Дона Тарт
Реално това е втората книга на Тарт, която тя пише в кариерата си. Въпреки това, знаем, че ако харесвате „Тайната история“ и „Щиглецът“ – носител на „Пулицър“, ще искате да имате и тази. Дона Тарт е от авторите, които, ако обичате литературата, трябва да прочетете задължително. Освен дълбоки истории, Тарт предлага изпипана проза, интересни персонажи и много, много добър и умен диалог.
„Тайната на „Ред Хаус“, А.А.Милн
Хората познават А.А.Милн от историите му за Мечо Пух и неговия Кристофър Робин, за когото той ги пише и ги измисля. Малко от тях знаят обаче, че авторът е писал и книги за големи. С чувство за хумор и няколко мистерии вътре. Това е една от тях и можем да кажем, една от най-приятните му творби за възрастни.
„Ема“, Алекзандър Маккол Смит
Известни и модерни автори преразказват по нов начин най-добрите произведения на царицата на красивата проза и любовните истории – Джейн Остин. „Проектът Остин“ е удоволствие, както за този, който е почитател на мадам Остин, така и за тези, които не са така запознати с нейното творчество. Това е третата книга от проекта, а авторът е непогрешимият мистър Смит, който ни спечели преди години с „Неделният клуб по философия“.
„Неестествени твари“, истории подбрани от Нийл Геймън
Ако страшното и модерно фентъзи има крал, то това е Нийл Геймън. В този великолепен сборник ще намерите над 15 истории писани от известни автори и журналсти, всички те страшни и с неочаквани обрати, подбрани от Геймън. Самият той е и автор на един от разказите. Истинско книжно бижу.
„Братовчедката Рейчъл“, Дафни дю Морие
Мадам дю Морие е най-известна с две неща – тя е автор на „Птиците“ и „Ребека“ и Алфред Хичкок е най-големият й почитател. Естествено, че е филмирал почти всичките й неща. А както е известно на киноманите сред вас, Хичкок има непогрешим вкус за истории. Новата страшна книга на Дафни дю Морие не прави изключение.
„Парижкият сладкар“, Лора Мадлен
Две паралелни истории разказват случки за любов, мистерия и предателство, и двете обвързани чрез една красива френска сладкарница. Вкусен като сладкиш от някое парижко бистро, дебютният роман на Лора Мадлен си заслужава всяка хапка… извинете, страница.
„Освен този живот“, Патрик Нес
Вчера Патрик Нес предизвика стълпотворение на Панаира на книгата у нас. Да, той е приятен, умен и потаен мъж, който пише изключително добре. Това пък е един от последните му романи и като повечето му творби смесва утопията с фентъзите. Разбира се, по елегантен и доста приятен начин.
„Хари Потър. Книга за оцветяване“
Книгите за оцветяване за големи са станали толкова популярни, че да пропуснем да представим поне една, ще е жалко. Нашият избор се пада върху магическият свят на Хари Потър.
„Чернооката блондинка“, Бенджамин Блак
Филип Марлоу, един от детективите на миналия век, който е истинско бижу за литературата, получава нов прочит и възраждане. Стилът на Реймънд Чандлър е запазен, а Филип Марлоу е дообогатен.