Безредиците във Фъргюсън като преломен момент за цяла Америка

| от |

Вълненията в град Фъргюсън потвърждават наличието на дълбоки проблеми в американското общество. Но те не могат да бъдат решени без значителни корекции на съществуващия социално-политически модел.

Тласък към противопоставянето на улиците на Фъргюсън стана убийството от полицая Дарен Уилсън на афроамериканския юноша Майкъл Браун. За свое оправдание властите заявили, че Браун с приятеля си представляват опасност за обществото, тъй като 10 минути преди убийството ограбили цигарена лавка. Но бързо станало ясно, че Браун получил куршум в главата, когато стоял на колене с вдигнати ръце. Жителите на града оценили действията на полицая като произвол и убийство на расова почва, отговаряйки на бялото малцинство с погроми и акции на гражданско неподчинение.

Събитията във Фъргюсън се развиват по типов сценарий на „цветните революции”, които през последните 20 години преминаха едва ли не по всички континенти. Американците получиха на своя земя онова, което усилено се опитваха на натрапят на чужда. Ето какво заяви пълномощникът на МВнР на Русия по въпросите на човешките права, демокрацията и върховенството на закона Константин Долгов:

– Трагичните събития в град Фъргюсън, щата Мисури, последвали след убийството от полицай на невъоръжения 18-годишен афроамериканец Майкъл Браун, нагледно свидетелства за високата степен на напрежение в американското общество, което остава разцепено по расов признак. Безусловно, има много сериозни прояви на расова дискриминация. Друго нещо е, че до неотдавна властите се опитваха по някакъв начин да потулят тази действителност. Но тези противоречия не могат дълго време да се укриват. Безусловно, полицията непропорционално използва сила. Задействат се средства не от полицейския, а от армейския арсенал. Във връзка с това американските правозащитници вдигат тревога.

Ситуацията се задълбочава от това, че американските полицаи използват тежко въоръжение. Например, бронетехника, която се използва във войни в чужбина. Както заявил президентът на асоциацията „Ветерани за мир” Джери Кондон, „онова, което става във Фъргюсън е резултат на националното мнение, че насилието решава проблемите”. При това, жертви на полицейски произвол стават представители на медиите”, добавя Константин Долгов:

– Много сериозно страдат журналистите. Всеки ден властите потъпкват свободата на словото. За сега не се получава някакъв сериозен диалог с протестиращите. А и е трудно да се говори за диалог, когато акцентът е поставян на грубата сила. Според нас, американските власти трябва сериозно да се загрижат за мащабните вътрешни проблеми, които съществуват в Америка, а не да четат назидания за човешките права на други държави и се намесват в техните суверенни дела под лъжливи правни човешки лозунги.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Безредиците във Фъргюсън като преломен момент за цяла Америка