Бежанският статут дава закрила

| от |

Автор:Кристина Цонева, www.oib.bg

Бистра Иванова, зам.председател на Мулти Култи, заедно с Ели, която е представител на организацията „Съвет на жените бежанки в България“, бяха вторите лектори на екипа по социални практики днес. Дамите представиха на кратко работата си и предизвикаха интересни дебати в екипа. Ели е албанка, дошла преди години у нас като бежанец. Тогава тя е била ученичка, която тепърва учи език, култура, история и т.н. Днес тя говори български по-правилно от много наши сънародници и работи в насока успешна интеграция на други бежанци.

„Най-важен е бежанският статут, той дава закрила.”

Това поясниха гостенките на екипа. Средният престой на бежанец в България е между 2 и 3 години. Бежанците често получават отказ да заминат, след което кандидатсват пак и така докато не получат удобрение. Само за сирийци е възможно да останат за по-дълъг времеви период, без значение дали са получили вече още статут. Това е така, тъй като светът е достатъчно запознат с тежката военна обстановка в страна им. Най-голяма пречка за установяване в България се явява езикът, както и малките помощи, които бежанците получават. Много не успяват да посещават редовно езикови курсове и това затруднява още повече намирането на дългосрочна работа.

Най-често задаваният въпрос по време на дискусиите и с лекторите беше „Кой е основния проблем, към който можете да ни насочите за бъдещ проект?”. А отговорът почти винаги беше „информативна кампания”. Ели от „Съвет на жените бежанки в България“ обясни, че българите имат нужда да им бъде разяснено, че бежанците са обикновени хора и не са тук като терористи, а просто имат нужда от помощ. А бежанците на свой ред имат нужда от подбробно информиране за това какво се случва с тях, какви алтернативи за бъдещо развитие имат и какво зависи от тях самите.

От дикусията стана ясно, че наболелият проблем, които би могъл да намери решение на този форум е ситуацията с децата бежанци в Баня. Те са без официален статут на бежанци, при тях не се провеждат курсове по обучение на български език и са тук без родителите си. Това ги прави изключително уязвими и същевременно проблемни, защото липсата на информация за близките им и за това какви са техните бъдещи алтернативи ги кара да бягат от центъра.

Утре екипът ще разработва избраният от тях днес проект.

 
 
Коментарите са изключени за Бежанският статут дава закрила