Антруските санкции удрят по прибалтийските страни

| от |

9flag_rf-632x400_jd (1)

Санкциите против Русия вече се отразяват върху икономиката на прибалтийските страни. След кризата от 2008 година едва набелязалият се икономически растеж е отново под заплаха.

Затварят се пазари за пласмент на продукция, съществено намалява транзитът на руски товари. Част от предприятията са принудени да съкращават персонала, някои изобщо се затварят.

Развитието на икономиката в прибалтийските републики директно зависи и ще зависи от Русия. Прибалтика остава транзитна зона за Русия, въпреки влизането на Естония, Латвия и Литва в антируски военни блокове и западни съюзи. Последните санкции на Европейския съюз против Русия вече удариха по тях. Повечето товари, пътуващи през пристанищата в Рига, Талин и Вентспилс, са руски. Премиерът на Литва призна, че в пристанището на Клайпеда спря износът и вносът в Русия, а това са близо един милион тона товари. Освен работниците на пристанищата, сериозно се замислиха и превозвачите, зависимостта на които от транзита достига чак до 80%. Латвийската железница практически изцяло е заета с обслужване на руски транзитни товари.

В тежко положение се оказаха и други отрасли. Делът на износа на хранителните стоки за Русия в Литва е примерно 30%, в Латвия – близо 45%. Сега стокооборотът съществено намалява, което кара мнозина предприемачи да съкращават мощностите и да уволняват работниците. В Латвия, по някои оценки, може да става дума за съкращаване на обема за износ с 20%.

Повечето предприемачи са на мнение, че тези действия могат да разрушат дребния и средния бизнес, който и без това преживява тежки времена. В обществото все по-често звучи раздразнение, казва бившият ръководител на Конфедерацията на работодателите на Латвия Елина Егле:

– Мисля, че в момента следва да защитаваме своите интереси, а своите икономически връзки да ги пазим. За повечето страни от Европейския съюз Русия не е съседка и не е толкова важен икономически партньор, както за Латвия.

Сериозно се разтревожиха и инвеститорите. Въпреки че прибалтийският елит обича да говори за европейски ценности, европейска интеграция и помощта на Европа в развитието на тези страни, но официалните данни неумолимо сочат, че най-много пари в Прибалтика влагат все пак руснаците. Същото положение се наблюдава и на пазара за недвижимост. Ако добавим и туристическия бизнес, картината ще изглежда съвсем тъжно.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Антруските санкции удрят по прибалтийските страни