Афганистан: Защо в региона гори всичко, до което се докоснат САЩ?

| от |

2023-06-14T145916Z_320649115_GM1EA6E1RPR01_RTRMADP_3_AFGHANISTAN-ELECTION

В Афганистан отново е отложено публикуването на резултатите от втория тур на президентските избори. Вместо на 2 юли те сега ще бъдат предварително оповестени на 7 юли, а окончателно на 24-ти.

Единият от основните претенденти за поста на бившия външен министър на Афганистан Абдала Абадала обяви, че не признава резултатите и че над 2 милиона гласове са били подправени. По предварителни оценки във втория тур е спечелил неговият основен съперник – бившият финансов министър Ашраф Гани Ахмадзай. Макар че на първия тур той изоставаше от Абдала приблизително с 11 процента. Сега в Кабул се предприемат усилия, за да седнат двамата претенденти на масата за преговори.

Най-поразяващото е, че между Абадала Абадала и Ашраф Гани Ахмадзай няма чак такава голяма политическа разлика. И двамата са убедени противници на движение „Талибани”. И двамата са готови да подпишат със САЩ споразумение за сътрудничество в областта на сигурността. Като може би Абдала по-решително се изказва срещу присъствието в Афганистан на всякакви чужди войски. Освен това Ашраф Гамид се смята за по-проамерикански, доколкото е получил образование едновременно в няколко университета в САЩ и е бил функционер в Световната банка във Вашингтон.

Оттогава Вашингтон започна да прави на Афганистан „ваксина за демокрация” с военни средства, и президентските и парламентарните избори още нито веднъж не са завършвали тук без скандали и повторно преброяване на гласовете. Страната можеше „да куца” и по-нататък, ако не беше планираното до края на годината извеждане на американските войски. С тях положението кардинално (и опасно) се променя.

Руските експерти казват, че Афганистан може в близките месеци да се подпали по същия начин, по който горят сега Ирак, Либия и Сирия. Защото в резултат на американските „експерименти” страната фактически вече е разбита на множество самостоятелни феодални владения.

Поразително е каква стратегическа слепота раждат американските идеологически догми за собствената си изключителност, казва политологът Владимир Исаев. Сега САЩ ще трябва да се бори със същите групировки, които сами са създавали и въоръжавали и в Афганистан, и в Либия, и в Ирак, и в Сирия, и в Египет, припомня Исаев:

-Въпреки помощта, която те оказват на новите режими, тя довежда само до по-нататъшно засилване на разпадането в тези страни и до по-нататъшни проблеми. Либия е деструктирана и се разпада минимум на три части. Прогнозира се, че Ирак също ще се разпадне на три-четири части. Афганистан де юре съществува, но де факто това е сбор от афганистански емирати.
След извеждането на войските в края на тази година Афганистан изобщо ще се превърне в точно копие на Ирак, където радикалните ислямистки сили вече контролират повече от една трета от страната.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Афганистан: Защо в региона гори всичко, до което се докоснат САЩ?